A zöldborsó így marad zsenge

Megérkezett a zöldborsószezon, amelyet bizonyára már te is vártál. A borsó változatosan felhasználható és rendkívül értékes, tápanyagokban gazdag alapanyag, amely nagyon jó tesz az emésztésednek. Nem mindegy azonban, hogyan tárolod.

Ahogy már korábbi cikkünkben is olvashattad, az éppen szezonális zöldborsót több okból is megéri gyakran fogyasztani. Egyebek mellett tele van növényi fehérjével és esszenciális aminosavakkal, valamint a niacin-, a cink-, a foszfor-, a kálium-, a mangán-, a réz- és a vastartalma is igazán szemrevaló.

kislány borsót eszik
A borsó rendkívül egészséges, és zsengén a legfinomabb. Fotó: Getty Images

100 gramm borsó elfogyasztásával fedezni tudod a napi C-vitamin-szükségleted felét, az ajánlott folsav- és K-vitamin-bevitel harmadát, továbbá az A- és a B1-vitamin-igényed negyedét is. Mindezek mellett 5,7 gramm rostot is bevihetsz vele, amely különösen jó tesz a beleidnek és az emésztésednek. A rostdús táplálkozás segíthet egyebek mellett a székrekedés és az aranyér kialakulásának megelőzésében is.

Ha jót akarsz az emésztésednek, ezeket edd júniusban
Eper, spárga, rebarbara, sárgadinnye és sárgabarack – ezek a finomságok mind elérhetőek lesznek júniusban, számos más, most szezonális gyümölcs és zöldség mellett. Mutatjuk, mire érdemes „vadászni” a piacon és a boltokban ebben a hónapban, valamint azt is bemutatjuk, milyen egészségügyi előnyei lehetnek, ha gyakran fogyasztod ezeket a táplálékokat.

Hasznos tippek a borsó maradéktalan felhasználásához

Mivel a zöldborsó – mint láthattad – igen értékes tápanyagforrásnak számít, a legjobb, ha ügyelsz arra, hogy minél kevesebb kerüljön belőle a kukába. Ebben segíthetnek a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ételpazarlás ellen küzdő, Maradék nélkül elnevezésű programjának alábbi tanácsai.

“borsó"

Ahogy azt a képhez tartozó Facebook-posztban írják, a zöldborsó zsengesége hamar elillan, ezért is javasolt a lehető leggyorsabb feldolgozásra törekedni. A szakértők szerint a hűtőbe egy laza papírzacskóban érdemes eltenni a kifejtett szemeket, így ugyanis 1-2 napig elállnak. Ha pedig fagyasztani szeretnéd a borsót, előtte alkalmazd a blansírozást. Ez azt jelenti, hogy 1-2 percre forró vízbe teszed, utána pedig jeges vízben lehűtöd a szemeket. A borsó így nemcsak friss zöld színét őrzi meg, de az íze sem változik meg kellemetlenül a fagyasztás során.

A borsóhéj helye sem a szemetesben van!

A bejegyzésben rámutattak továbbá arra is, hogy a borsó héját sem kell feltétlenül a szemetesbe dobni. A héj ugyanis remekül komposztálható, de akár el is fogyaszthatod: levesekben vagy egészben párolva csodás nyári csemege – hívták fel a figyelmet a szakértők.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.