Aranyér és utazás: hogyan készüljünk hosszabb útra?

Sok aranyerest visszatartanak az utazástól a betegséggel járó kellemetlenségek: a folyamatos ülés és az idegen környezet ugyanis annyira megviseli őket, hogy bizonyos esetekben inkább el sem indulnak.

Az aranyérbetegség a végbél záróizom-gyűrűje feletti erek kidudorodását, kitüremkedését, illetve az ezzel járó gyulladását és irritációját jelenti. Két formája létezik: a belső aranyeresség, amely a végbélen belül jelentkezik, illetve a külső aranyeresség, amelynél a végbélnyílás körüli bőr alatti vénák kitágulásáról és előredudorodásáról beszélünk. Mindkét formája járhat vérzéssel, fájdalommal, viszketéssel.

Aranyér esetén érdemes már előre felkészülni a hosszabb utakra
Aranyér esetén érdemes már előre felkészülni a hosszabb utakra. Fotó: Getty Images

Utazás előtt

Már indulás előtt egy héttel figyeljünk oda fokozottan az egészséges, rostdús étrendre: együnk sok friss gyümölcsöt, zöldséget, olajos magvakat, sózatlan (natúr) pattogatott kukoricát. Toldjuk meg mindezt fokozott vízfogyasztással is. Az utazás előtt egy nappal vegyünk langyos vizes ülőfürdőt , de ne most kísérletezzünk új készítményekkel vagy gyógynövényekkel: mindent úgy csináljunk, ahogy már eddig is bevált.

Amennyiben használunk valamilyen kenőcsöt, vagy egyéb készítményt aranyérproblémáinkra, feltétlen ellenőrizzük, van-e belőle elég, ha hosszabb vakációra megyünk, akár egy új dobozzal is készítsünk be, mert ha külföldön fogy el, nem biztos, hogy tudjuk majd pótolni. Az egyik készítmény mindig legyen a kézipoggyászunkban, vagy ha az meghaladja a 100 ml-t (repülőn ez számít), akkor egy kis tégelybe nyomjunk át belőle valamennyit, úgy biztos felvihetjük magunkkal a fedélzetre.

Utazás közben

  • Hordjunk az utazáshoz bő, kényelmes pamut ruházatot, ne ilyenkor avassuk fel a szűk, világos nadrágunkat. A nejlonharisnya sem túl kényelmes viselet utazásnál. A kézipoggyászunkban mindig legyen váltás fehérnemű, és egy sötét színű kendő, amit magunkra tekerhetünk, ha bármi történik.
  • Jó, ha beszerzünk egy felfújható O-alakú párnát, vagy egy bármilyen puha párnát, melyet már előre kipróbáltunk: sokat kell majd ülnünk, és ez egy idő után nagyon kényelmetlen lehet. Amikor csak tudunk, mozogjunk: álljunk fel, járkáljunk, végezzünk pár guggolást, az autóval is meg kell állni néha.
  • Utazás közben tartózkodjunk az ismeretlen ételektől, és a gyorséttermi koszttól: bélmozgásainkat magas rosttartalmú, könnyű nassolnivalókkal (pl. müzliszelettel) tarthatjuk normál tartományban. Inni viszont igyunk továbbra is bőségesen (vizet, gyógyteát), mert például ha repülőn utazunk, 1 óra alatt akár fél liter vizet is veszíthetünk a száraz levegő miatt.
  • Mindig legyen a kézipoggyászunkban nedves toalettpapír vagy baba törlőkendő, sőt, ha van helyünk, akár egy kisebb adag a kedvenc, extra puha vécépapírunkból is. Egy csomag kézfertőtlenítő zselé is segítségünkre lehet: nemcsak saját kezünket, de akár egy idegen – és kétes tisztaságú – vécédeszkát is fertőtleníthetünk vele.
  • Ha menni kell, akkor menni kell: utazás közben is: ne tartogassuk, amit nem muszáj. Megérkezés után sem. Ha vendégségben vagyunk, akkor sem.

Ha aranyérrel küzdünk, különösen oda kell figyelnünk a helyes táplálkozásra, így ugyanis enyhíthetjük kellemetlen panaszainkat, valamit megakadályozhatjuk a probléma kiújulását is. A megfelelő életmód kialakításához azonban fontos, hogy azzal is tisztában legyünk, mely élelmiszereket kell tiltólistára raknunk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.