Az aranyér a végbél nyálkahártyája alatt található vénák kóros kitágulása, duzzanata, amelyet örökletes kötőszöveti gyengeség mellett életmódbeli tényezők váltanak ki. A népbetegségnek számító elváltozást leggyakrabban a nem megfelelő táplálkozásból adódó gyakori székrekedés, hasmenés, mozgásszegény, ülő életmód, valamint az elhízás vagy a terhesség okozza. Az elhelyezkedésétől függően külső- vagy belsőaranyér lehet tünetmentes, de olyan kellemetlenségekkel is együtt járhat, mint például a véres széklet, váladékozás, viszketés, illetve – előrehaladottabb állapotban – a vénaköteg végbélből való kifordulása és erőteljes fájdalma.
A WC-papír nem elég
A végbél sűrű, redőzött bőrfelülete még akkor is nehezen tisztítható, ha nincs kóros állapotban. Az ember kétlábú életmódja miatt a végbél a farpofák közé szorult, nehéz hozzáférni, nem tud szellőzni, ezért könnyen bepállhat, ami kedvez a kórokozók elszaporodásának. Ha pedig rajta ülünk, nem csak nyomódik, hanem az izzadtságban is megjelenő – az étkezés során bevitt – fűszerek, és adalékanyagok még jobban irritálják.
A terület tisztítása fokozottan szükséges aranyér esetén, különösképpen székelést követően, amikor az apró barázdái között is szennyeződik. Azonban érdemes tisztában lenni azzal, hogy toalettpapírral, még a leggondosabb alkalmazás mellett is csak felületesen lehet megtisztítani. Ráadásul, a száraz papír könnyen felsértheti a bőrt, ami további gyulladásokat okozhat. A nedves törlőkendők szintén nem a legjobb választások, mivel a bennük található vegyszerek gyakran kifejezetten irritálják az érzékeny, gyulladt, esetleg vérző területet.
Tiszta víz vagy nedves vattakorong
Az aranyeres végbél legmegfelelőbb tisztítási módja a folyóvízzel való leöblítés, bidé vagy zuhany segítségével, amely a reggeli és esti tisztálkodás mellett, minden székelés után javasolt. Ha víz mellett szappant is alkalmazunk, akkor a hagyományos, lúgos változatok helyett válasszunk antiallergén, kifejezetten az intim területekre ajánlott tisztálkodószert. Mindig figyeljünk arra, hogy a víz kellemesen langyos legyen, a vízsugár pedig enyhe, semmiképpen sem erőteljes, mivel akár ez is felsértheti a feszes, gyulladt bőrfelületet.
Szintén fokozottan vigyázni kell a törölközéssel is: válasszunk puha, száraz törölközőt, dörzsölés helyett pedig inkább csak finoman itassuk fel a nedvességet. Ha pedig olyan helyen tartózkodunk, ahol nincs lehetőségünk alapos mosakodásra, "vészeseti megoldásként" alkalmazhatunk folyóvízzel átitatott vattakoronggal, vagy papírzsebkendővel való áttörlést, amit akár észrevétlenül magunkkal vihetünk a nyilvános toalettre is.
Mosakodás után: ápolás
Az aranyér már kialakult tüneteire , valamint az állapot romlásának megelőzése érdekében érdemes a tiszta bőrfelületet célirányosan ápolni és kezelni. A patikában vény nélkül kaphatóak olyan végbélkúpok és kenőcsök, amelyek elölt E. coli baktériumot tartalmaznak, amelyek a már kialakult gyulladásokra alkalmazva, természetes mód fokozzák a védekezőképességet és elősegítik a sebgyógyulást.
Megelőzésképpen, akár tünetmentes aranyér esetén is javasolt olyan gyógynövény tartalmú krémek és kúpok használata, amelyek a kamillát, körömvirágot vagy varázsmogyoró-levél kivonatot tartalmaznak. Ezek a hatóanyagok segítenek megakadályozni a berepedések kockázatát, akárcsak a szukralfátot tartalmazó kenőcsök, amelyek védőbevonatot képeznek a bőrön, óvják a nyálkahártyát, miközben gyulladáscsökkentő és természetesen antibakteriális hatásukkal serkentik a hámosodást. A célirányosan aranyérkezelésére alkalmas készítmények nagyban csillapíthatják a fájdalmas tüneteket, akárcsak a kiegészítésképpen ajánlott, szájon át szedhető, növényi bioflavonoid tartamú gyógyszerek, amelyek erősítik az érfalakat, valamint gyulladásgátló és antioxidáns hatással is rendelkeznek.