A gyomrunk egészsége

Hogy emésztésünk jól működjön, gyomrunk egészséges maradhasson az ünnepek alatt is, elengedhetetlen a megfelelő táplálkozás, a rendszeres testmozgás, a kiegyensúlyozott életvitel, valamint leginkább, hogy bélflóránk a lehető legjobb állapotban legyen.

Bélflóra

Szervezetünkben kb. 10-100 trillió közötti mikroba található, amelyek többsége a beleinkben élve alkot együtt ökoszisztémát. Legfőbb feladatuk a kórokozók megfékezése és az egészséges nyálkaréteg fenntartása a gyomor-, illetve bélrendszerben. Ezt az együttesen bélflórának nevezett, alapvetően tökéletesen működő egységet nagyrészt jótékony baktériumok alkotják, de élnek benne kétarcú - hol segítő, hol ártó -, valamint kifejezetten kártékony baktériumok és különböző gombafajok is. Utóbbira példa a Candida gomba , amely természetes bélflóránk része, és csak akkor okoz problémát, ha túlságosan elszaporodik.

A bélflóra az egész szervezetünkre hatással van azáltal, hogy immunsejtjeink 70-80 százaléka a beleinkben található. Nagyban befolyásolja az immunrendszerünk teljes működését, valamint elősegítik olyan fontos vitaminok, mint például a K- és B-, valamint a rövid láncú zsírsavak termelődését, amelyek az egészségünk számára elengedhetetlenül fontosak.

Immunsejtjeink 70-80 százaléka a beleinkben található
Immunsejtjeink 70-80 százaléka a beleinkben található

A beleinkben lévő mikrobák anyagcsere-tevékenysége segít megemészteni az elfogyasztott táplálékot, illetve közreműködik abban is, hogy leküzdhessük a vírusfertőzéseket, mérgezéseket és a ránk nézve káros baktériumokat. Miközben sikeresen versengenek a kórokozókkal a tápanyagokért, megakadályozzák a szaporodásukat, így azok nem tudnak elszaporodni a szervezetünkben.

Mivel kisgyermekkorban az immunrendszer fejlődését is nagyban befolyásolja bélflóra állapota, annak felborulása akár allergiás megbetegedések kialakulásához is vezethet. Fontos tehát, hogy már újszülött kortól kezdve nagy hangsúlyt fektessünk a legkisebbek védelmére is, hiszen ha elhanyagoljuk, akár egész életre szóló következménye lehet.

Amikor felbomlik az egyensúly

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az ünnepi lakmározások, nagy mennyiségben elfogyasztott zsíros, fűszeres, laktató ételek, valamint a fokozott alkoholfogyasztás megviseli az emésztésünket. Hasi fájdalom, puffadás és hasmenés alakulhat ki, hiszen a túlterhelt időszakban a megváltozott bélflóránk nem tudja megfelelőképpen lebontani a bevitt táplálékot.

"Több bennünk a baktérium, mint az ember" Az emberi szervezetben többmilliónyi láthatatlan mikroorganizmus él szimbiózisban a sejtjeinkkel. Az elmúlt évtizedekben felismerték ezek jelentőségét. Interjú Dr. Bezzegh Attila laboratóriumi szakorvossal. Korábbi cikkünkért kattintson !

A bélflóra kényes egyensúlyára rossz hatással van a stressz is, amely karácsony közeledtével sokakat érint, akárcsak a szezonális megbetegedések, amelyek szövődményeit sokszor csak antibiotikumos kezeléssel lehet hatékonyan gyógyítani. Bár az antibiotikumkúra gyakran kifejezetten szükséges, hatására nemcsak a szervezetünkre nézve káros baktériumok, hanem a bélrendszerben élő hasznosak száma is nagymértékben csökkenhet, ami emésztési problémákat okozhat.

Élőflóra segítség

Ha bélflóránk állapota nem megfelelő, probiotikumokat hívhatunk segítségül. Ezeket az emberi bélflórában természetesen is megtalálható baktériumtörzsekhez hasonló, többségében tejsav-baktériumokat élőflórának nevezzük. A probiotikumkészítményekben található baktériumok - pl. Lactobacillus és a Bifidobacterium - a fogyasztásig élő állapotban maradnak, így hatékonyan be tudnak épülni a bélflóránk működésébe.

A probiotikumkúra nemcsak antibiotikumszedés alatt, illetve után javasolt - még legalább egy hétig -, hanem gyulladásos bélbetegségeknél, utazások előtt és közben, stresszesebb időszakokban, felső légúti és allergiás megbetegedések alatt is, valamint kiegészítő kezelésként jó hatással lehet a hüvely normál flórájának helyreállításában, illetve atópiás dermatitisz esetén.

Ha pedig megelőzésképpen alkalmazzuk például az előre láthatóan feszültebb és az emésztés számára is megterhelőbb időszakban, segítségével könnyebben nézhetünk szembe a karácsonyi ételek és italok sokaságával, valamint a karácsonyi bevásárlások forgatagában villámsebesen szaporodó szezonális vírusokkal is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.