A vénás trombózis így alakul ki

A trombózisokat két nagy csoportba soroljuk: léteznek artériás és vénás trombózisok. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája a vénákban kialakult vérrögökről és kezelésükről beszélt.

A vénás trombózis kialakulása

A véralvadás igen fontos szerepet tölt be, hiszen sérülés esetén segít elkerülni a nagyobb vérvesztést. A folyamat célja röviden egy oldhatatlan fibrinháló képzése, melyhez különböző véralvadási faktorok, enzimek is szükségesek. Ezek úgynevezett véralvadási kaszkádaktiváláson mennek keresztül, melynek során a folyamatban résztvevő anyagok vízesésszerűen aktiválják az utánuk következőket.

Kétszer több ember veszíti életét Európában trombózisban, mint AIDS-ben, mell- és prosztatarákban, illetve közlekedési balesetben együttvéve. Hogy miért ilyen veszélyes, arról bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

Ennek végén a protrombinból trombin nevű enzim képződik, amely az oldható fibrinogént oldhatatlan fibrinné alakítja. A fibrin utána lerakódik az ér belsejében, majd egyfajta dugót képez a sérülés helyén. Ez a dugó a vérrög , azaz a thrombus. Természetesen előbb-utóbb lebomlik, melyet a plazmin nevű fehérje végez. Amennyiben a folyamat zavart szenved, úgy a vérrögképződés fokozottá válik, így könnyebben alakul ki trombózis akár sérülés nélkül is.

A vénás trombózisok fajtái

Míg például a szívinfarktus és a stroke az artériás trombózishoz tartozik, a vénás trombózisnak is több fajtái vannak. Felületes trombózis esetén a vénák futhatnak felületesen, a bőr alatt, valamint mélyen, az izmok közt, a csontok közelében. Amennyiben a felületi vénákban alakul ki vérrög, úgy egy önmagában veszélytelen állapotot, úgynevezett tromboflebitist eredményez, melynek tünetei igen hasonlóak lehetnek a mélyvénás trombózishoz . Ekkor bizonyos tényezők miatt - visszeresség, gyulladás, bőrbetegség - thrombus keletkezik az érben, amely elzáródást okoz, ami fájdalomban, bőrpírben és meleg tapintásban mutatkozik meg.

Bármelyik végtagon kialakulhat a mélyvénás trombózis
Bármelyik végtagon kialakulhat a mélyvénás trombózis

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ezek mellett jellemző még az adott területen lévő csomó kitapintása is. Terápiája gyulladásgátlásból és a keringés fokozásából áll (mozgás, kompressziós terápia ). Fontos tudni, hogy az állapot olykor mélyvénás trombózist is eredményezhet, így a megfelelő kezelés kulcsfontosságú - hangsúlyozta a véralvadási specialista.

Több formája ismert:

  • a tágult visszerek gyulladása
  • a szepszis talaján kialakuló tromboflebitis
  • a vándorló tromboflebitis
  • a katéter flebitis
  • az ismeretlen eredetű Mondor betegség.

Másik fajtája, a mélyvénás trombózis életveszélyes állapot, hiszen a mélyen fekvő vénákban kialakult vérrög alkalmilag leszakadhat és a véráramlással a tüdőbe kerülhet, majd tüdőembóliát okozhat (kis erek elzáródása esetén szinte észrevehetetlen, míg egy nagyér elzáródása azonnali halált okozhat).

A mélyvénás trombózis elsősorban az alsó végtag vénáit érinti, ám előfordulhat a felső végtagok esetén is. Tünetei közt az adott végtag fájdalma, livid elszíneződése és ödémája a leggyakoribb, ám előfordulhat tünetek nélküli, úgynevezett néma trombózis is. Igen veszélyes állapot, és akinél egyszer már kialakult, sokkal nagyobb eséllyel lép fel újra, ezért fontos a megfelelő prevenció (antikoaguláns terápia, rendszeres mozgás, bő folyadékfogyasztás).

A belső szervek vénás trombózisa is komoly veszélyeket rejt. Bármely belső szervünknél kialakulhat trombózis, amely azonnali kórházi ellátást igényel! Az egyik legismertebb a méhlepény trombózisa, mely vetéléshez, koraszüléshez is vezethet, ugyanis ekkor a magzat nem jut elegendő tápanyaghoz. Éppen ezért érdemes habituális, többszöri vetélés, illetve halva születés esetén erre is gondolni, és vizsgálatokat végeztetni esetleges trombofília irányában. Erre akkor is szükség van, ha fiatal korban, szokatlan helyen keletkezett vérrög - mondja prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.

További súlyos állapotokat eredményezhet a beleket ellátó (véna mesenterica), az agyban lévő sinusok, a vesevénák vagy a máj kapuvéna trombózisai. Ezek azonnali szakintézeti ellátást igényelnek.

Az agyembólia hátterében gyakran pitvarfibrilláció áll, amely jelentősen megnöveli a vénás trombózis esélyét. A "remegés" pitvarokban ugyanis elősegíti a thrombusképződést a pitvarok falán, és ha az alvadék elsodródik, akkor elsősorban az agyba kerül (anatómiai okok miatt), és ott súlyos vérellátási zavart idéz elő. Attól függően, hogy milyen területet és milyen mértékben zárt el a vérrög, a tünetek lehetnek átmenetiek és csekélyek, valamint igen súlyosak is. Éppen ezért fontos pitvarfibrilláció esetén a megfelelő profilaxisterápia, mely elsősorban véralvadásgátló kezelést foglal magában.

Forrás: Trombózisközpont

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra