Az ödéma vizenyő a szövetek között, amit a köznyelv vizesedésnek nevez. Akkor alakul ki, ha a szövetközti folyadék valamiért nem tud távozni, ha megbomlik a termelődése és az elvezetődése közötti egyensúly.
Ödémás lehet egy testrész, de az egész testre is kiterjedhet a vizenyő, amelyet az esetek legnagyobb részében a szív vagy a vese működésének zavara idézi elő.
A szív eredetű ödéma rendszerint szívelégtelenség következménye. Jellemző tünete a dagadt boka és lábszár, súlyosabb esetben akár a teljes alsó végtag puffadtsága. A velejárója még a gyakori éjszakai vizelés.
Elégtelen veseműködés esetén is tapasztalható ödémásodás. Ilyen esetekben leginkább a lábon és az arcon jelenik meg a vizenyő. A vese elégtelen működését jelezheti szívelégtelenség, magas vérnyomás, tüdőödéma, sőt tudatzavart okozó agyi ödéma is.
Kevesen tudják, de alacsony vérfehérjeszint miatt is kialakulhat ödéma. Ezt például májelégtelenség vagy gyulladásos bélbetegség ( Crohn-betegség ) és lisztérzékenység is okozhatja.
A nyiroködéma a nyirokrendszer károsodására vezethető vissza. Vizenyős végtagokat, kéz- és lábdagadást okoz. Először a lábfejen, kézháton és az ujjakon jelenhet meg, innen terjed a bokán illetve a csuklón át a karok illetve a combok irányába.
Létezik a betegségnek örökletes formája, ilyen esetekben a nyirokelvezető rendszer nem fejlődik ki megfelelően. Idősebb korban a nyiroködéma a nyirokcsomók, nyirokerek károsodásakor alakul ki, aminek többnyire daganatos betegség vagy fertőzés, illetve nagy szövetroncsolással járó trauma az előzménye.
Ödémát okozhat a mélyvénás trombózis. Ez rövid idő alatt alakul ki, és fájdalmas végtagduzzanattal jár.
Terhesség alatt gyakran látható a lábakon duzzanat, mert a növekvő méh nyomja a vénákat, így akadályozza a keringést.
Angioödéma leggyakrabban súlyos allergiás reakcióként alakul ki, ezen kívül valamilyen gyógyszer vagy fertőzés okozhat még ilyen tüneteket. A végtagokon, arcon (szemkörnyék, ajkak, nyelv) kialakuló duzzanatot piros kiütések kísérik, ám érintett lehet a gége is, amely életveszélyes állapotot idézhet elő. Az örökletes angioödémát egy enzim működésének zavara okozza.
Visszértágulat miatt is tapasztalhatunk vizenyőképződést. Az ödéma először a boka körül jelenik meg, majd a sípcsont felé húzódik. Erre a betegségre utal még a barna pigmentáció a bőrön, később a lábszárfekély.