Íme a máj legnagyobb ellenségei

Bár azzal valószínűleg mindannyian tisztában vagyunk, hogy az alkohol károsítja a májat, nem az ital az egyetlen „bűnös”. A májunk működésére rengeteg minden hatással lehet, a genetikai tényezőktől kezdve az életmódunkon át akár egyes gyógyszerek is befolyásolhatják.

A máj hatalmas felelősséggel bír. Számos szerepe közül a legismertebbek közé tartozik a vér szűrése, a tápanyagok feldolgozása és az energia tárolása. Pont a rengeteg feladat miatt megannyi veszélynek van kitéve, nem csak az alkoholnak - írja a Health.com.

Alkohol

A legtöbb májbetegség okozója az alkoholfogyasztás. Becslések szerint a nagyivók 10-15%-ánál alakul ki májhegesedés. Ez azt jelenti, hogy a mértékletes ivás (vagy a teljes absztinencia) nagyban hozzájárulhat a máj egészségének megőrzéséhez. Már kialakult májkárosodás esetén is sokat segíthet, ha egyáltalán nem iszunk alkoholt.

alkohol máj mákorosodás
A legtöbb esetben a túlzott alkoholfogyasztás vezet májproblémákhoz. Fotó: Getty Images

Cukros üdítők

A cukros italok nemcsak elhízáshoz, hanem májkárosodáshoz is vezethetnek. Egy 2015-ös tanulmány szerint azoknál az embereknél, akik naponta egy vagy több cukorral édesített italt fogyasztottak, magasabbak voltak a zsírmájbetegség markerei, mint azoknál, akik nem egyáltalán nem ittak cukros üdítőket, vagy akik a diétás változatokat (bár ez nem jelenti azt, hogy a diétás üdítők egészséges választásnak számítanak). Ez a kockázat a már elhízott vagy túlsúlyos embereknél volt a legmagasabb. Ha a májsejtekben túl sok a zsír, májzsugor és májelégtelenség léphet fel.

Elhízás

Az elhízás feltehetően szerepet játszik a nem alkoholos zsírmájbetegség (NAFLD) kialakulásában, amiről akkor beszélünk, ha túl sok zsír tárolódik a májsejtekben. Bár a szakértők nem tudják pontosan, hogy mi okozza ezt az állapotot, de összefüggésbe hozható a metabolikus szindrómával, a magas vérnyomással, a magas trigliceridszintekkel és az elhízással is.

Hepatitisz

A hepatitisz B és C felelős a májrák legtöbb esetéért világszerte. A hepatitisz C fertőzött vérrel való érintkezés útján terjed, vagyis elkapható tűk közös használatából, védekezés nélküli szextől, és ritkán vérátömlesztés során. A piszkos tűvel történő tetoválás szintén kockázatos tényező. Gyógyszerekkel kezelhető, ha időben észreveszik.

A hepatitisz B is fertőzött vér útján terjed, de kevésbé gyakori, mivel védőoltással megelőzhető.

Örökletes betegségek

Egy örökletes betegség, a hemokromatózis például vasfelhalmozódást okoz a szervezetben, ami májzsugorodást és végül májelégtelenséget okozhat. Kevésbé gyakori a Wilson-kór, amely rézfelhalmozódást okoz a szervezetben, és nemcsak a májat, hanem az agyat és más szerveket is károsítja.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ugyan egyik betegség sem gyógyítható, de gyógyszerrel kezelhetők.

Autoimmun betegségek

Amikor a szervezet immunrendszere tévesen megtámadja a májat, azt autoimmun hepatitisznek nevezzük. Ugyanilyen autoimmun betegség az epeút-hegesedés (primer biliaris cirrhosis). Egyik sem gyógyítható, de kezelhetők.

dohányzás
A májunk védelme csak az egyik ok arra, hogy abbahagyjuk a dohányzást. Fotó: Getty Images

Paracetamol

Számos vény nélkül kapható gyógyszer tartalmaz paracetamolt, azonban ha az előírtnál többet veszünk be, az már májelégtelenséghez vezethet. Mindig tartsuk be a betegtájékoztatóban leírtakat!

Dohányzás

A dohányzás - sok más betegség mellett - növelheti a májrák és a májzsugor kockázatát. Egy 2013-as tanulmány szerint a dohányzás az alkoholfogyasztástól függetlenül a májzsugor fokozott veszélyét eredményezi.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra