A székelés sokaknál egyfajta "rituálé", egyesek a mosdóban kezdik, míg mások ott zárják a napjukat. Átlagban legalább egyszer naponta elvégezzük a nagydolgunkat még akkor is, ha késztetést egyébként nem érzünk rá. Kutatók és gasztroenterológusok szerint ugyanakkor a szervezet nem igényli a napi rendszerességű székletürítést, ha pedig a megszokottnál többször keressük fel a mellékhelyiséget, az betegségre utalhat.
Milyen gyakran kell vécére járnunk?
Nehéz meghatározni, hogy mi számít normális székletürítési gyakoriságnak: egyes emberek naponta egyszer-kétszer, míg mások csak két-háromnaponta egy alkalommal keresik fel a mellékhelyiséget. Még a szokások megváltozása sem feltétlenül jelent gondot, hiszen ha valaki rostdúsabb étrendre vált, nagy valószínűséggel többször kell majd vécére járnia. Egy közel ötezer ember székelési szokásait vizsgáló kutatás szerint az egészséges emberek kevesebb mint 40 százaléka végzi napi rendszerességgel a nagydolgát. Összességében a megkérdezettek 95 százaléka heti három, illetve napi három közötti gyakorisággal végzi ezt a tevékenységet.
Bár a rendszeres székletürítés a szervezet egészséges működésének alapvető velejárója, heti 2-3 nap kimaradás sem okozhat gondot. Gasztroenterológusok szerint heti háromnál kevesebbszer nem javasolt székelni, hiszen ilyenkor már megnőhet az aranyér és a végbélrepedés veszélye.
Székrekedést kiválthat bizonyos gyógyszerek (például antacidok vagy opiátok) vagy táplálékkiegészítők (például vas ) szedése, de leggyakrabban az alacsony folyadékfogyasztás és a rostban szegény táplálkozás váltja ki a panaszokat. Ha eleget iszunk, étrendünket pedig teljes kiőrlésű gabonákból, magvakból, diófélékből, hüvelyesekből, illetve sok zöldségből és gyümölcsből állítjuk össze, akkor rendszerint a székelési zavarok is megszűnnek.
Forrás: Daily Mail