Mikor nem ajánlott a lándzsásútifű-szirup?

Bár a lándzsás útifűnek számtalan jótékony hatása van, egyes esetekben nem szerencsés fogyasztani.

A lándzsás útifű, azaz latin nevén Plantago lanceolata nem véletlenül népszerű növény. Ahogy azt már megírtuk, a lándzsás útifűnek kifejlett, ép levelét lehet hasznosítani gyógyászati célra. Használhatjuk a leveleket önmagukban, de készíthetünk belőle szirupot, teát, borogatást is. Kígyófű, kígyónyelvűfű, lúdnyelvűfű, hálófű, gyíkfű, útilapu néven is ismert.

A szirup házi elkészítéséhez forrázunk le 3 dl vízzel 1 maréknyi friss vagy szárított útifűlevelet, és hagyjuk kihűlni, majd szűrjük le. A főzetet újfent forraljuk fel, majd kis lángon sűrítsük be, és keverjünk hozzá 150-200 gramm mézet. Főleg a gyermekek használják, naponta 1-2 evőkanálnyi fogyasztása ajánlott.

lándzsás útifű szirup
Számos problémán segít a lándzsás útifű. Fotó: Getty Images

Mire használható?

A lándzsás útifű levelei nyálkát és cseranyagot, flavonoidokat, kovasavat, cink és káliumsókat, és iridoidokat (aukubint) tartalmaznak. Utóbbinak és a nyálkaanyagoknak köszönhetően az útifű kiváló baktériumölő, gyulladáscsökkentő és sebgyógyító, ezért például összezúzott levele hasznos gyógyír lehet rovarcsípések, kisebb égési sérülések esetén. 

Ahogy a Sokszínű Vidék írja, szirupként alkalmazva vagy kakukkfű 1:1 arányú keverékéből készített tea, szirup hatékonyan gyógyítja a légúti megbetegedéseket.

Vérzéscsillapító hatása is ismert, de nemcsak külső sebeknél: nyersen fogyasztott leve gyomorfekélyekre is jó, ezen kívül gyomorégés csillapítására is használható. 

Gyomor- és bélhurut esetén teaként érdemes fogyasztani, mert a gyomorsavterhelést enyhén visszafogja, a gyomorégést pedig csillapítja.

A portál ugyanakkor felhívja a figyelmet rá, hogy csak a saját kertünkben, tiszta környezetben tartott lándzsás útifű levelét használjuk fel, út szélén talált növényét ne! A leveleket május és június folyamán érdemes begyűjteni.

Mikor nem ajánlott?

Bár a lándzsásútifű-szirup általánosságban biztonságosan fogyasztható, egyes esetekben nem érdemes használni. A Drugs.com összefoglalása szerint

  • nem ajánlott fogyasztani terhesség, illetve szoptatás alatt, vizelet- és hashajtó hatása miatt. 
  • A lítiumot vagy karbamazepint szedő betegeknek ellenjavalt a lándzsás útifű. Ilyen esetben mindenképpen egyeztetnünk kell az orvosunkkal. 
  • Ritka esetben anafilaxia, mellkasi fájdalom, tüsszögés és a vizenyős szemek, asztma jelentkezhet a hatására.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +18 °C
Minimum: +8 °C

A Dunántúlon felhősebb idő várható, és ott délutánig még várható eső, zápor, de egyre kevesebb helyen, majd délutántól ott is csökken a felhőzet. Keleten ezzel szemben naposabb idő valószínű, és legfeljebb elvétve eshet. Az ország keleti felén több helyen lesz erős az északias szél, néhol viharos széllökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 23 fok között valószínű, a legtovább felhős nyugati, délnyugati tájakon lesz a leghűvösebb, míg a déli, délkeleti tájakon a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé csökken a hőmérséklet. Ma sem pihenhet a frontérzékenyek szervezete.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Hajdú-Bihar
Legrosszabbul:
Komárom-Esztergom
Kezdjük újra