Az alkoholfogyasztás köztudottan rossz hatással van a májunk egészségére. De mi a helyzet az elfogyasztott ételekkel, a vitaminokkal és a testsúlyunkkal? Mutatjuk a legmeglepőbb májkárosító szokásokat.
Cukor és túlsúly
A túl sok cukor nem csak a fogainknak, hanem a májunknak is rosszat tesz. A szerv a fruktózt átalakítja zsírrá, éppen ezért a túl sok finomított cukrot, illetve magas fruktóztartalmú kukoricaszirupot tartalmazó ételek elzsírosíthatják a májat. Bizonyos tanulmányok szerint a cukor ugyanolyan káros a májnak, mint az alkohol, még akkor is, ha nem vagyunk túlsúlyosak. Ha egészséges májat szeretnénk, akkor a szénsavas, cukros üdítőkről is érdemes lemondani, mivel rendszeres fogyasztásuk nem alkoholos zsírmájbetegséghez vezethet.
A súlyfelesleg, illetve a túlsúly is plusz terhet ró a májra: a szerv ebben az esetben is elzsírosodhat és nem alkoholos zsírmájbetegség alakulhat ki. Az állapot azért veszélyes, mert idővel hegesedést okozhat a májszövetben. A betegség a túlsúlyosok, a cukorbetegek és a középkorúak körében a leggyakoribb.
Táplálékkiegészítők és fájdalomcsillapítók
A gyógynövényes táplálékkiegészítőkkel is érdemes vigyázni, hosszú távú szedésük előtt pedig erősen ajánlott egy orvos véleményét is kikérni. A kava kavát például a menopauza tüneteinek enyhítésére szedik egyesek, de tanulmányok szerint kifejezetten májkárosító hatású, és májleállást vagy hepatitiszt okozhat. Egyes országokban be is tiltották, illetve szigorú feltételekkel korlátozták a forgalmazását.
Legyünk óvatosak az A-vitaminos táplálékkiegészítőkkel is, mert túl nagy dózisban árthatnak a májnak. Ilyen készítményeket csak orvosi javaslatra ajánlott szedni. Az sem mindegy azonban, hogy mivel enyhítjük a fejfájást: az acetaminofent tartalmazó, vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók túl nagy mennyiségben szedve ugyancsak ártanak ennek a fontos szervnek.
Kis mennyiségű alkohol
Nem lehet kihagyni a felsorolásból az alkoholfogyasztást sem, bár már fentebb tisztáztuk köztudott májkárosító hatását. Sokan azonban úgy gondolják, hogy csak a nagy mennyiségű szeszes ital árthat ennek a szervnek, pedig már a "kevesebb" is lehet sok.
Nőknél maximum napi egy, férfiaknál pedig két egységnyi alkohol a limit, ami még viszonylag biztonságosnak mondható. Ez másfél deci bort vagy egy nagyobb pohár sört jelent. A legbiztonságosabb és legegészségesebb viszont minden szempontból az, ha egyáltalán nem vagy csak kifejezetten ritkán iszunk alkoholos italokat.
Forrás: webmd.com