Mikor fontos a pajzsmirigy panelvizsgálat?

Amikor felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, többféle diagnosztikai módszer is képbe kerül. Az úgynevezett pajzsmirigy panel teljes képet nyújt a pajzsmirigyfunkcióról, ráadásul egyetlen vérvételből kapunk információt.

A különböző hormonszintek mérése a tünetek ismeretében jó támpontot jelentenek a megfelelő kezeléshez. Dr. Polyák Annamáriától, a Budai Endokrinközpont belgyógyász, endokrinológus, diabetológus szakorvosától tudjuk meg a legfontosabbakat!

Mikor és miért fontos a pajzsmirigy panelvizsgálat?
Pajzsmirigy panellel megállapítható, hogy ideálisan működik-e a pajzsmirigy

A pajzsmirigy hormonjai

Az agyalapi mirigy által elválasztott TSH , a pajzsmirigyet stimuláló hormon serkenti a T4 és T3 hormon termelését, ezek túlnyomó többsége a vérben fehérjéhez kötve keringenek, kis százalékuk azonban fehérjéhez nem kötött, biológiailag aktív hormon. A szabályozás fontos része, hogy a két hormon csökkenti az agy TSH-termelését, és így éri el a szervezet stabil, egyenletes hormonszintjét.

Ha valaki hosszabb ideje sikertelenül próbál teherbe esni, felmerülhet benne a gyanú, hogy vajon hormonális probléma okozza-e a sikertelenséget. A gyermekáldáshoz milyen a legideálisabb TSH-szint? Kattintson!

A legtöbb esetben már a TSH szint ismeretéből következtetni lehet a pajzsmirigy működésére vagy annak valamilyen zavarára, ezért általában a pajzsmirigy-betegségek kivizsgálásakor először ezt nézik meg. Az agy-pajzsmirigy tengely működésének pontosabb meghatározásához azonban érdemes a TSH mellé elvégezni a pajzsmirigyhormon-meghatározásokat, azaz a reflexteszteket (szabad T4, szabad vagy totál T3).

Mit néznek pajzsmirigy panel esetén?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Pajzsmirigy panel esetén mindegyik (TSH, szabad T4 és totál és szabad T3) vizsgálatot egyidejűleg elvégzik, így ez teljes képet nyújt a pajzsmirigyfunkcióról, és nem kell várni a különböző tesztekre: amennyiben szükséges, hamarabb elkezdődhet a megfelelő terápia.

Pajzsmirigy-túlműködés (hipertireózis) esetén a pajzsmirigy fokozott mennyiségű T4- és T3-hormont termel, a TSH termelése pedig visszaszorul, vagyis alacsony lesz a TSH koncentrációja. - Pajzsmirigy-alulműködésről (hipotireózisról) pedig csökkent pajzsmirigyértékek és emelkedett TSH esetén beszélünk - avat be az értékelés részleteibe a Budai Endokrinközpont orvosa. A kapott eredmények irányt mutatnak a kezelőorvosnak, hogy további vizsgálatokat kérjen a pajzsmirigybetegségek okainak még pontosabb kivizsgálására a leghatékonyabb terápia érdekében.

Forrás: Budai Endokrinközpont

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.