Mikor utal hormonzavarra a hasi elhízás?

A deréktájon felszaporodó zsírpárnák nem csupán esztétikai problémát, de fokozott egészségügyi kockázatot is jelentenek. A jelenség hátterében gyakran az életkorral együtt járó hormonális változások állnak.

Milyen veszélyeket rejt magában a hasi elhízás? Részletek itt.

Kevésbé jelentős a hasi elhízás azon nők körében, akik a menopauza után hormonpótló kezelésben részesülnek - derítette ki egy idén májusban publikált nemzetközi kutatás. Mindez persze nem jelenti, hogy mindenképpen hormonpótlásban kell gondolkozni, hiszen sokaknál életmódbeli változtatások is javulást hozhatnak. E körbe tartozik például a cukor és a feldolgozott élelmiszerek, a tej- és tejtermékek, illetve a koffeint vagy alkoholt tartalmazó italok fogyasztásának csökkentése. De honnan tudhatjuk egyáltalán, hogy valóban a hormonjaink miatt hízunk-e a hasunkra?

A hasi zsírpárnák felszaporodása mögött hormonális tényezők is állhatnak
A hasi zsírpárnák felszaporodása mögött hormonális tényezők is állhatnak

Nem változtatunk, mégis jönnek a változások

Ha egész életünkben viszonylag lapos volt a hasunk, majd annak ellenére, hogy táplálkozási szokásaink és fizikai aktvitásunk sem változott, mégis pocakosodni kezdünk, könnyet lehet, hogy hormonális okok állnak a háttérben. A kor előrehaladtával egyre magasabb az inzulinrezisztencia megjelenésének kockázata, egyben a szervezet egyre kevesebb zsírt éget el, illetve többet tárol. Nők esetében a menopauza kezdeti időszakára jellemző az ösztrogéndominancia előfordulása, ami elősegíti az inzulinrezisztencia kialakulását, végeredményben pedig a hasi zsír felszaporodását.

Nem tudunk jóllakni

Az inzulinrezisztencia másodlagos hatásként egyéb hormonokat is befolyásolhat. Ha például folyton csak cukrot és édes ételeket kívánunk, annak hátterében leptinszint csökkenése is állhat. A leptin az a hormon, amely szervezetünkben a jóllakottságot jelzi. Ha megemelkedik az inzulin szintje, a leptiné is megemelkedik, ami nem azt jelenti, hogy állandóan jóllakottnak fogjuk érezni magunkat, és nem fogunk enni, hanem hogy a leptinreceptoraink működésében zavar állhat be. Ezek a receptorok küldenek jelzést az agynak, hogy ideje abbahagyni az evést, de ha nem működnek megfelelően, akkor az üzenet nem jut el az agyba.

Stressz és hangulatingadozás

Az állandó stressz szintén kiválthat hasi elhízást hormonális úton. Ilyenkor a kortizol nevű hormon a ludas, amelyet stresszhormonként is emlegetnek. A stressz hatására megemelkedő kortizolszint túlélő üzemmódba kapcsolja a szervezetet, amely így, felkészülve a nehezebb időkre, zsírt kezd raktározni, nem ritkán hastájékon. Fontos figyelmeztető tünet lehet továbbá a gyakori hangulatingadozás. Ez nőknél a menopauzát megelőző és követő években egyaránt az ösztrogénszint ingadozásának egyik jellemző következménye. Hab a tortán, hogy az extra kilók elleni hiábavaló küzdelem is fokozhatja a depresszív hullámokat.

Alvászavarok

Álmatlanság , alváshiány, illetve az ezek következtében fellépő fáradtság is felelhet a pluszkilókért, mivel kihat a hormonegyensúlyra, különösen a kortizolszintre. A magas kortizolszint csökkentheti a pajzsmirigy hormontermelését, a szerv alulműködésének egyik gyakori tünete pedig éppen a zsírpárnák felszaporodása deréktájon.

Forrás: prevention.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +8 °C
Minimum: -1 °C

A ködös tájakon csak lassan javulnak a látási viszonyok, nagyobb területen - kiemelten a Dunántúl nyugati, délnyugati kétharmadán, illetve az Alföld egyes részein - maradhat egész nap borongós, párás, ködös az idő. Arrafelé néhol szitálás előfordulhat. Másutt derült, napos idő valószínű. Gyenge lesz a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet a napos részeken 8 és 12, míg a borult, párás, ködös vidékeken 2 és 7 fok között alakul. Késő estére -2 és +4 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatás a jövő hét közepéig nem várható.