A kettes típusú cukorbetegséget megelőző, úgynevezett inzulinrezisztens állapot megfordítható, és a szervezet újra egészségessé tehető - mondta Breyer Helga belgyógyász.
Mi az az inzulinrezisztencia?
Breyer Helga belgyógyász elmondta, hogy az inzulinrezisztencia egy korai anyagcserezavar, amikor a szervezet a vércukorszint egyensúlyban tartása érdekében egyre több inzulint pumpál a keringésbe. Ez a folyamat megállítható - hangsúlyozta.
Mikortól kóros az inzulin és a vércukor szintje? Az inzulinrezisztencia kifejezés lassan beépül a köztudatba, de sokan még mindig nem tudják, pontosan miről is van szó, mikor beszélünk IR-ről, és mikor cukorbetegségről .
Az életmódváltással , helyes étkezési szokásokkal és mozgásprogam kialakításával ezek az "anyagcserekisiklások" újra egészséges mederbe terelhetőek - mondta. A magas inzulinszint hosszú távon többek között az érfalakra veszélyes - fogalmazott.
Az inzulinrezisztencia kórlefolyása Testünk a hasnyálmirigyben lévő bétasejtek által termelt inzulin segítségével alakítja át a glükózt energiává . A rendszer zavarai azonban komoly problémákat idézhetnek elő. A legtöbb étkezés után a vércukorszint megemelkedik, erre válaszul pedig a szervezet a hasnyálmiriggyel inzulint termeltet azért, hogy a szénhidrátokat energiaforrásként felhasználhassa. Az inzulin a test bizonyos sejtjeihez kötődve utat nyit a sejtmembránon, segítve ezáltal a sejteknek befogadni a glükózt. A vér cukorkoncentrációjának viszonylag állandó szinten tartásához pedig a glükózt nagy molekulasúlyú glikogén formájában el is tárolja, főként a máj- és az izomsejtekben. Így például szükség esetén a máj 24 óráig fenn tudja tartani a vércukorszintet, amely így normális esetben csak bizonyos határok között változik. Egy egészséges fiatal férfi napi glükózigénye 160 gramm, ebből 120-ra az agynak van igénye, 20 grammot a vér és a testnedvek tartalmaznak, de sok glükózra van szüksége a vörösvértesteknek, a szem szaruhártyájának, a vese velőállományának, a heréknek, a fehérvérsejteknek és a fehér izomrostoknak is - cikkünk folytatását a linkre kattintva érheti el.
5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről
Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.