Mit jelent az onkoterápia okozta mukozitisz?

A daganatellenes kezelések egyik gyakori, rendkívül kellemetlen mellékhatása a szájnyálkahártya-gyulladás, azaz mukozitisz. Ez a száj nyálkahártyájának pirosságát, érzékenységét, majd fájdalmas kifekélyesedését jelenti, amely az onkológiai kezelések mellékhatása.

Súlyos esetben nemcsak a beszédet, hanem a táplálkozást is korlátozhatja a mukozitisz, és ilyen esetekben még akár az onkológiai kezelés felfüggesztését is meg kell fontolni. A kifejezetten erre a célra kifejlesztett szájöblítő oldatok azonban jelentős segítséget nyújthatnak abban, hogy a mukozitisz tüneteit jelentősen csökkenthessük.

mukozitisz
Az onkoterápia egyik kellemetlen mellékhatása a szájnyálkahártya-gyulladás (fotó: 123rf)

Mukozitisz kialakulása

A szájnyálkahártya-gyulladások egyik speciális fajtája, az orális mukozitisz akkor alakul ki, ha valaki daganatos betegséggel való küzdelme során fej-nyaki sugárkezelésben, kemoterápiában, vagy célzott daganat elleni kezelésben részesül. Ezek a kezelések a rosszindulatú, gyorsan osztódó sejtek elpusztítására irányulnak, ám eközben a szájnyálkahártya hámsejtjei is áldozatul eshetnek, amely a szájnyálkahártya gyulladásos folyamatát vonja magával. Ha ez bekövetkezik, akkor a lefolyása és gyógyulása a daganatelleni kezelés befejezése után legalább 2-3 hetet vesz igénybe.

Fej-nyak besugárzás esetén a nyálmirigyek is érintettek lehetnek, ezért a száj szárazsága szintén gyakori panasz. A mukozitisz kialakulásában a daganatellenes kezelések típusa és a beteg egyéni érzékenysége is nagy szerepet játszik. Fej-nyaki besugárzáskor és őssejtbeültetéskor szinte biztosan kialakul a mukozitisz.

Fájdalmas tünetek

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A mukozitisz kezdetben csak nyálkahártya-érzékenységet okoz, majd a nyálkahártya gyulladt, duzzadt, vöröses színűvé válik, fekélyek alakulhatnak ki, felülfertőződéssel és nagyfokú fájdalommal. Megfelelő kezelés nélkül ez az állapot az onkoterápia alatt folyamatosan romolhat, és akár olyan szélsőségesen fájdalmassá válhat, hogy teljesen megakadályozhatja a beszédet és a szájon át történő táplálkozást. Ebben az esetben mesterséges táplálásra lehet szükség, és ilyenkor az is előfordulhat, hogy meg kell szakítani a daganatellenes kezelést, amely jelentősen ronthatja a beteg gyógyulásának esélyeit.

Fontos a megelőzés és a hatékony kezelés

Az elsődleges cél mindig a mukozitisz súlyosságának a csökkentése, ha az onkoterápia ezen mellékhatása nem is kerülhető el teljesen. Ennek egyik alapfeltétele a gondos és következetes szájhigiénia, amelynek része az alapos - lágyabb sörtéjű fogkefével végzett - fogmosás. Amennyiben műfogsort visel, minden étkezés után vegye ki és alaposan tisztítsa meg! Daganatellenes kezelések előtt ajánlott elmenni fogászati szűrésre, és szükség esetén elvégeztetni a megfelelő kezeléseket.

Fontos az elegendő folyadékfogyasztás : legyen mindig kéznél ivóvíz! Az olyan lágy és hideg ennivalók, mint például a fagylalt, hidratálják a nyálkahártyát és megkönnyítik a nyelést, viszont a savanyú, csípős és savas ételek-italok irritáló hatásúak lehetnek. Nemcsak a dohányzás és az alkohol fogyasztása kerülendő, hanem az alkoholtartalmú szájöblítő oldatok használata is. Használjon helyette kifejezetten olyan termékeket, amelyeket szájnyálkahártya-gyulladás tüneteire, vagy annak a megelőzésére fejlesztettek ki.

Hogy a szájszárazság mennyire kellemetlen tud lenni, kevesen tudják, míg saját maguk is meg nem tapasztalják. Így kezelhető

Ha a betegség már létrejött, a súlyosbodás elkerülésére kell törekedni. A mukozitisz kezelésében több fajta készítmény áll rendelkezésre. Ezek egy része az egyes tünetekre hat: lehetnek ezek fertőtlenítő hatású készítmények, melyek a kifekélyesedett nyálkahártyát segítik megóvni a felülfertőződéstől, vagy pl. helyi hatású fájdalomcsillapító készítmények, melyek a fájdalmat csökkentik a szájüregben.

Olyan készítmények is elérhetők, melyek a már kifekélyesedett nyálkahártyát - mint egy kivájt sebet - fedik be ideiglenesen, csökkentve ezzel a táplálkozással járó fájdalmat. Általános gyulladáscsökkentő készítmények - helyileg vagy tabletta formájában szedve - mérséklik a gyulladásos tüneteket. Fontos azonban, hogy az alkohol- vagy mentoltartalmú készítmények nem ajánlottak, mert ezek a kifekélyesedett nyálkahártyát tovább marják, fokozva a gyulladásos és fájdalmas tüneteket. Az ectoin tartalmú szájöblítő oldat viszont igen jó gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, így jelentősen enyhíti a gyulladásos tüneteket és a fájdalmat, nedvesíti a kiszáradt nyálkahártyát, tisztítja a szájüreget, elősegíti a sérült nyálkahártya regenerációját.

A mukozitisz egy igen speciális, több fázisra bontható folyamat, amely ha elindul, akkor a lefolyása 2-3 hétig tart. Egyetlen olyan készítmény sem áll rendelkezésre, amely biztosan megakadályozza a mukozitisz kialakulását. Ezért javasolt több, különböző hatóanyagú készítmény felváltva történő alkalmazása, mert így az eltérő védőmechanizmusok hatásai összeadódva veszik fel a harcot a mukozitisz tünetei ellen. A mukozitisz elleni készítmények csökkentik a betegség súlyosságát, és enyhítik a panaszokat. Hatásos készítmények elérhetők aktív, már kialakult mukozitisz kezelésére és akár már annak megelőzésére is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.