A 31 éves Claudia Campanella egy brit egyetemen dolgozik adminisztrátorként, szabadidejében pedig az orvosi kutatómunkát segíti - furcsa módon: a székletével . Elsőre talán visszataszítónak tűnhet, de a székletdonorok nagyon fontos munkát végeznek, segíthetnek ugyanis a különböző bélbetegségben szenvedőkön. Bizonyos emberek székletében ugyanis nagyobb arányban találhatóak meg olyan baktériumok, amelyek elengedhetetlenek a bél egészséges működéséhez. Ezekből a baktériumokból pedig mások hiányt szenvedhetnek.
Kiből lehet ideális székletdonor?
Bélrendszerünk baktériumok egész kolóniáinak ad otthont, csak a vastagbélben 400-500 mikrobafaj tanyázik. Ezek mindegyike fontos szerepet játszik az emésztési folyamatokban, és a szervezet természetes védekezőképességének fenntartásában. A különböző baktériumtörzsek aránya azonban mindenkinél egyedi: sokan születésüktől fogva hiányt szenvednek bizonyos törzsekből, míg másoknál az életmódjuk vagy valamilyen betegség miatt borult fel az egyensúly.
A székletátültetés során egészséges személy székletét sóoldattal turmixolják össze és juttatják be szájon át levezetett szondán vagy végbélen keresztül a beteg bélrendszerébe . Donor bárki lehet, aki egészséges, és a szigorú, más transzplantációk esetén is előírt kivizsgálási kritériumoknak megfelel. Kutatók most arra keresték a választ, hogy kiből lehet ideális székletdonor.
Mivel a székletátültetés tudománya még kimondottan fiatal, pontos leírása sem született még az ideális donornak. Egyes elképzelések szerint a vegán életmódot folytatók széklete nagyobb arányban tartalmaz a szervezet számára fontos baktériumokat, de összességében annak az embernek a "legértékesebb" a széklete, akinek a szervezetében a legsokszínűbb a mikrobiom, vagyis a baktériumok közössége.
A legtöbb székletátültetést jelenleg a clostridium difficile nevű bélbetegség kezelésére használják, amelyet nagyrészt azután kapnak el az emberek, hogy egy antibiotikumkúra felborította a bélbaktériumok egyensúlyát.
Forrás: BBC News