Ha a szülő dohányzik, nagyobb a kockázata annak, hogy gyermeke hólyagirritációban szenved majd - derítette ki egy kisebb kutatás. A 4-10 éves gyerekek különösen érzékenyek a passzív dohányzás káros hatásaira. A hólyagirritáció tünetei közé tartozik a vizelési inger, a gyakoribb ürítés és a vizelettartási képtelenség.
A kutatás szerint a passzív dohányzás súlyosbítja a panaszokat. A kutatócsapatot Dr. Kelly Johnson vezette, a Robert Wood Johnson Egyetemi Kórház és a Rutgers Egyetem együttműködésével dolgoztak. 45 gyermek kérdőívek útján szerzett adatait elemezték. A 4-17 éves betegek mindegyike hólyagirritációban szenvedett.
A betegség súlyossága alapján négy csoportra osztották őket: huszonnégyen tartoztak a közepes vagy nagyon súlyos elváltozásokra panaszkodók közé, 21 gyereket pedig enyhe vagy nagyon enyhe tünetek kínoztak. A középsúlyos és súlyos csoport tagjai általában dohányfüstös környezetből kerültek ki. 23 gyerek anyja cigarettázott, 50 százalékuk pedig rendszeresen szívta a füstöt az autóban, utazás közben. Akik sem az anyjuk, sem más káros szenvedélyének nem itták a levét, azoknál a tünetek csak enyhébb formában jelentkeztek. Az eredményeket az Amerikai Urológiai Szövetség (AUA) atlantai ülésén adták közre.
"A passzív dohányzás a megelőzhető halálesetek vezető oka az Egyesült Államokban" - mondta el Dr. Anthony Atala, a Wake Forest Baptista Kórház gyermek urológusa, az AUA szóvivője. "A tüdőrák, szívbetegség és asztma mellett tudjuk, hogy a dohányfüst a húgyutakra is rossz hatással van, különösen kisebb gyermekek esetében. A kutatás eredményei is bizonyítják, hogy a szülőknek nem lenne szabad gyermekük jelenlétében rágyújtani." Bár a kutatás felfedte a passzív dohányzás és a hólyagproblémák kapcsolatát, nem bizonyította ok-okozati viszonyukat.