Az ekcéma egy viszketéssel, valamint a bőr kipirosodásával, esetleg nedvezésével járó betegség, amely során a nyugalmi és a fellángolási időszakok váltakoznak. A súlyosbodás megakadályozásáról és a hatékony kezelésről Dr. Rózsa Annamária osztja meg a legfontosabb tudnivalókat.
Akár felnőttkorban is jelentkezhet
Az ekcémás esetek 50 százalékában a tünetek már az első életévben jelentkeznek, és többnyire 5 éves kor előtt diagnosztizálják is a veleszületett ekcémát. A felnőtteknél pedig a leggyakrabban valamilyen kontakt vagy irritatív eredetű tényező okozza az ekcémás tüneteket . Sokszor a hétköznapok során gyakran használt tárgy, kozmetikum vagy vegyszer váltja ki a panaszokat.
Mit tehetünk az állapotromlás ellen?
Az állapotromlás megelőzése érdekében a hidratálás a legfontosabb teendő. Az elveszített zsírok, lipidek pótlása tünetmentes állapotban is elengedhetetlen, hiszen enélkül könnyen romlanak a tünetek.
Nem ajánlott azonban illatosított, színezett bőrápolókat választani. A legjobb, ha a páciens kikéri a bőrgyógyász véleményét, és speciálisan az ekcémás bőr ápolására kifejlesztett - illatanyag- és színezékmentes - készítményeket használ.
Ha beigazolódik a kontakt ekcéma, akkor egyértelmű, hogy kerülni kell az irritációt kiváltó anyagokat, tárgyakat. Sokan nem gondolnak rá, de a kozmetikumok, a testékszerek, sőt, akár a ruhadarabok fém részei is okozhatnak panaszokat.
Az ekcémás tüneteket a lakás száraz levegője is felerősítheti , ezért érdemes figyelni a szellőztetésre, párásításra. Az irritáció elkerülése végett a kádfürdőzés helyett a rövid zuhanyozás ajánlott, A műszálas és gyapjú ruhadarabok helyett pedig célszerű pamutot választani. Érdemes továbbá elsajátítani valamilyen stresszkezelési módszert, mert a feszült lelkiállapot önmagában is fellobbanthatja az ekcémát.
Az orvos szerepe
Az ekcéma folyamatos kúrálást igényel, de ha romlik a helyzet, akkor különösen fontos az orvosi kezelés. A helyi gyulladáscsökkentő készítmények például rövid idő alatt szüntetik meg a gyulladást, ami nagy megkönnyebbülést hozhat a páciensnek.
A tünetek javulásakor immunmoduláló helyi készítményeket, krémeket, kenőcsöket is alkalmazni kell, amelyekkel fenntartható a hosszabb tünetmentes állapot. A sikeres kezelés legfőbb alapja azonban a személyre szabott terápia kialakítása.