Depigmentáló kezelések: van, ami otthon is végezhető

Az egyik legelterjedtebb esztétikai probléma a pigmentfoltok megjelenése, amely bőrtípustól függetlenül bárkinél kialakulhat. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az érintettek többségét nagyon megviseli, ha ilyen elváltozásokat észlel a bőrén. Szerencsére vannak módszerek, amelyek segítségével halványíthatóak a sötétebb részek, ezáltal pedig egységesebb lehet az arcszín.

A bőrön megjelenő barna foltok, amelyek méretüket, alakjukat és árnyalatukat tekintve nagy változatosságot mutathatnak, a hiperpigmentáció jelei. Hiperpigmentáció akkor következik be, amikor a bőr színét meghatározó festékanyagból, a melanocita nevű bőrsejtek által előállított melaninból valamilyen oknál fogva több termelődik. Ez a magyarázata annak, hogy a foltok sötétebbek, mint az azokat körülvevő terület.

Mikor beszélhetünk hiperpigmentációról? Az egyik legsűrűbben előforduló kozmetikai probléma az egyenetlen színű, foltos bőr. Az úgynevezett hiperpigmentáció számos okból megjelenhet, és ha nem foglalkozunk vele, egyre hangsúlyosabbá válhat. Kattintson a részletekért!

Mi állhat a hiperpigmentáció hátterében?

A hiperpigmentációnak számos formája ismert. A foltok két legfőbb okozója a napsugárzás és az életkor: ezeket a foltokat vagy napfoltoknak, vagy öregségi foltoknak nevezzük, és azokon a bőrfelületeken alakulnak ki - arc, karok, lábak -, amelyek leginkább ki vannak téve a napfénynek. Vannak a hormonális változásokkal és a szájon át szedett fogamzásgátlókkal összefüggő foltok, ilyen például a melazma (más néven terhességi maszk); ez azokat az arc felső részén megjelenő foltokat jelenti, amelyek a fejbőr szélét már nem érintik.

Bizonyos fajták sérülés, bőrgyulladás nyomán jönnek létre, de megkülönböztetünk fototoxikus anyagokkal összefüggő foltokat is. Előbbi csoportba a többi között a vágások, égési sérülések, pattanások utóhatásaként megjelenő foltok tartoznak, míg utóbbiról akkor beszélhetünk, amikor napfény hatására bizonyos növényfajok (növényesszenciák pl. bergamottolaj), parfümök és gyógyszerek egy fototoxikus reakciót követően barna foltokat képeznek a bőrön. Előfordul, hogy a pigmentfoltok valamilyen azonnali szakorvosi kezelést igénylő betegségre - lupusz, diabétesz stb. - utalnak.

Nem csak szakember segíthet

Bár a pigmentfoltok önmagukban ártalmatlanok, hiszen nem járnak fájdalommal vagy más kellemetlen tünettel, esztétikailag igencsak zavaróak lehetnek. A jó hír az, hogy számos módszer - szakember által végzett kezelések és/vagy otthoni módszerek, életmódbeli változtatások - segíthet abban, hogy a bőrünk újra a régi legyen, és hogy a jövőben ne kelljen foglalkoznunk hasonló problémákkal. Mielőtt azonban bármibe is belekezdenénk, célszerű elmenni egy bőrgyógyászhoz, akivel, miután felvette a kórtörténetünket, informálódott a panaszainkról és megvizsgálta bőrünket, megbeszélhetjük, milyen terápiás megoldás, vagy megoldások ötvözete lenne a legalkalmasabb a számunkra.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Pigmentfoltok esetén az is lényeges, hogy otthon hogyan ápoljuk a bőrünket. Fotó: Getty Images
Pigmentfoltok esetén az is lényeges, hogy otthon hogyan ápoljuk a bőrünket. Fotó: Getty Images

Léteznek bizonyos kozmetikai eljárások, amelyek világosíthatják a bőrt. Ilyen például a lézerrel vagy az intenzív pulzáló fénnyel (IPL) történő kezelés, a kémiai hámlasztás (változó erősségű savak segítségével különböző mélységig roncsolják a bőr felső rétegét) vagy a mikrodermabrázió (bőrcsiszolás, a bőr legfelső, elhalt hámrétegének eltávolítása). Ha ezek valamelyikére vállalkozunk, előzetesen mindenképpen részletesen informálódjunk a kezelés előtti, alatti, utáni teendőkkel, szabályokkal kapcsolatban - például, hogy milyen készítményeket alkalmazhatunk az otthoni arcápolás során -, mert a bőrünk bánhatja, ha nem vagyunk elég figyelmesek.

Pigmentfoltok esetén az is lényeges, hogy otthon hogyan tisztítjuk, ápoljuk a bőrünket. Érdemes speciálisan a hiperpigmentált, érzékeny bőr kezelésére kifejlesztett - általában gyógyszertárban kapható - termékeket alkalmazni. Ezek a készítmények ugyanis olyan összetevőket tartalmaznak - például a C-vitamin, az azelainsav vagy a retinoid -, amelyek csökkentik a már meglévő pigmentfoltok számát, méretét, megakadályozzák a további foltok megjelenését, mindemellett halványítják, egységesítik a bőr tónusát, és védik a bőrt.

Általánosságban elmondható, hogy - hacsak a szakember másként nem rendelkezik - az arcápolási rutint célszerű reggel egy alapos arctisztítással kezdeni, ezután kell felvinni a nappali arckrémet (amely esetében előny, ha magas fényvédelemmel rendelkezik, hiszen a pigmentfoltok oroszlánrészéért a napsugárzásnak való túlzott kitettség felel). Lefekvés előtt ugyancsak tisztítsuk meg az arcunkat, majd jöhet az éjszakai krém. Heti egy két-alkalommal feltehetünk egy tápláló arcpakolást is, amely nemcsak ápol és tisztít, hanem kíméletesen hámlaszt is.

Óvatosan a napfénnyel

Mindezek mellett fontos még kiemelni a napsugárzással szembeni felelős magatartást is, amely ugyancsak elengedhetetlen a pigmentfoltok megjelenésének vagy súlyosbodásának megakadályozása végett. Ne csak nyáron, hanem egész évben gondoskodjunk a bőrünk megfelelő fényvédelméről , a készítményt pedig minden alkalommal vigyük fel az összes olyan bőrfelületre, amelyet érhetik a káros sugarak. A legnaposabb hónapokban ne tartózkodjunk 10 és 15 óra között huzamosabb ideig a napon - ilyenkor a legerősebb ugyanis az UV-sugárzás -, és óvjuk magunkat szellős, könnyű anyagból készült ruhákkal, kalappal, UV-szűrős napszemüveggel.

Étrendünk szintén segíthet abban, hogy csökkentsük a napfény által okozott bőrkárosodások mértékét. Fogyasszunk A-, B-, C- és E-vitaminokban gazdag finomságokat, és/vagy szedjünk olyan étrend-kiegészítőket, amelyek tartalmazzák az említett vitaminokat, így biztosak lehetünk benne, hogy szintjük nem csökken a normális alá.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra