A tyúkszem a bőr folyamatos nyomása következtében alakul ki, jellemzően a lábujjak tetején és oldalán, valamint a lábfejen és a talpon. A tyúkszem a legtöbbször kemény és száraz, fokozottan elszarusodott terület. Ha a kinövés még nem okoz komoly fájdalmat, te pedig nem szenvedsz cukorbetegségben, akkor akár otthon is megpróbálkozhatsz a tyúkszem eltávolításával, mégpedig az amerikai bőrgyógyászati akadémia (AAD) útmutatását követve.
Így veheted fel a harcot tyúkszemmel
- Ha megpróbálkoznál a tyúkszem otthoni eltávolításával, a bőrgyógyászok az alábbi lépések követését javasolják.
- Áztasd a lábfejedet meleg vízben, amíg a bőr meg nem puhul!
- Reszeld le habkővel az elszarusodott részt! A habkövet először mártsd bele meleg vízbe, majd finom, körkörös vagy oldalirányú mozdulatokkal dolgozz! Ügyelj arra, hogy csak a megkeményedett, elhalt bőrt távolítsd el! Ha túl sok bőrfelületet reszelsz le, az vérzéshez vezethet, és a felülfertőzés kockázata is megnő.
- Naponta kend be az érintett területet hidratáló krémmel! A legjobb, ha szalicilsavat, ammónium-laktátot vagy karbamidot tartalmazó terméket választasz, ezek az összetevők ugyanis segítenek fokozatosan lágyítani a kemény tyúkszemet és bőrkeményedést.
- Előzd meg a további nyomást és súrlódást! A kezelt területet ragaszd le a speciálisan erre a célra kifejlesztett tapasszal, hogy megelőzd a további sérüléseket és a tyúkszem kiújulását!
- Viselj megfelelően méretű és fazonú cipőt! Olyan lábbelit válassz, amely nem túl laza, de nem is túl szűk! Bátran kérd az eladók segítségét!
- Rendszeresen vágd le a lábkörmeidet! A túl hosszú körmök arra kényszeríthetik a lábujjakat, hogy természetellenes, görcsös tartást vegyenek fel, így jobban hozzányomódhatnak a cipőhöz.
Kiemelt képünk forrása: Getty Images