Jó ötlet egymás után kétszer is besamponozni a hajat?

A dupla samponozás – vagyis amikor egy hajmosás során kétszer is átdörzsölöd samponnal a hajadat és a fejbőrödet – hatékonyan megszabadíthat a felesleges zsírtól és szennyeződésektől, azonban bizonyos esetekben szárító vagy irritáló hatása is lehet. Nézzük, mit javasol a bőrgyógyász.

A haj tisztán tartása érdekében a legtöbb ember egyszerűen megmossa a haját samponnal, a TikTokon azonban egyre többen hirdetik a kétszeri samponos hajmosás fontosságát. De vajon a dupla samponozás valóban hatékonyabb tisztításhoz és egészségesebb hajhoz vezet? Erre kereste a választ szakértők segítségével a Health.com.

fiatal nő hajat mos
A hajmosás célja, hogy tiszta és egészséges legyen a haj. Fotó: Getty Images

Kinek ajánlott a dupla samponozás?

Az egyik TikTok-felhasználó azt állítja a már több mint 280 ezer megtekintésnél járó videójában, hogy az első samponozás célja, hogy eltávolítsa a lerakódást és a maradványokat a hajból és a fejbőrről, míg a második hajmosás már mélyebb tisztítást is lehetővé tesz, ez pedig tisztább és egészségesebb hajat eredményez. A Health.com által megkérdezett szakértők szerint ez valóban lehetséges, azonban nem minden hajtípus esetén ajánlják a dupla samponozást.

A kétszeres hajmosás dr. Melanie Palm bőrgyógyász és kozmetikai sebész szerint is kiválóan eltávolítja a fejbőrről és a hajról lerakódott olajat, a szennyeződéseket, az izzadságot, a hajápoló termékek maradványait, az elhalt hámsejteket és a mikroorganizmusokat is, valamint felveszi a harcot a kellemetlen szagokkal is. Ezt az alaposabb tisztítást a szakértő különösen a göndör vagy nagyon dús hajú embereknek javasolja, illetve azoknak, akik viszonylag ritkán – tehát heti 2-nél kevesebbszer – mosnak hajat. De a zsírosabb fejbőrűek, valamint az edzés után jelentősen megizzadt személye számára is hasznos lehet a dupla samponozás. Emellett egyes speciális és gyógysamponok – például az úszóknak vagy a pikkelysömörösöknek kifejlesztett készítmények – is akkor a leghatékonyabbak, ha egy elősamponozás után viszed fel őket.

Néha többet árt, mint használ

A dupla samponozás azonban néhány ember esetében több kárt okozhat, mint amennyi használ. „Akik például naponta vagy kétnaponta megmossák a hajukat, azoknál a kétszeres samponozás könnyen kiszáríthatja a fejbőrt és a hajat” – figyelmeztetett Palm. Dr. Brendan Camp bőrgyógyász hozzátette, ha túl gyakran alkalmazod ezt a módszert, akkor túlságosan zsírtalanítod a bőrödet és a tincseidet, így a haj sokkal érzékenyebbé, sérülékenyebbé, töredezettebbé válik. Érzékeny fejbőr esetén pedig dupla samponozás akár kiszáradást, korpásodást vagy hámlást is kiválthat.

Így ápold a hajadat, hogy szép és egészséges legyen

A rendszeres hajmosáson kívül az alábbiakat is érdemes betartanod, ha egészséges és szép hajkoronára vágysz:

  • Legyél gyengéd a hajaddal! Kerüld a túl feszes, szoros kontyokat és kontyokat!
  • Minimalizáld a hajszárító, a hajsütővas és a hajvasaló használatát és hőmérsékletét!
  • Fésüld ki a hajadat hajmosás előtt!
  • Óvatosan, finoman, a hajvégektől egyre feljebb haladva fésüld ki az összegubancolódott tincseidet!
  • Hajmosás közben szánj időd fejbőröd gyengéd, de alapos megmasszírozására is! Ez serkenti a fejbőr és a hajhagymák vérkeringését.
  • Ha még több, személyre szabott hajápolási tanácsot szeretnél, keress fel egy bőrgyógyászt!

Milyen gyakran kell hajat mosni?
Sokakat foglalkoztat, hogy vajon létezik-e egységes ajánlás arról, hajkoronánk egészsége és szépsége érdekében hány naponta érdemes azt megmosni. Meglepő a válasz.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra