Korpa vagy pikkelysömör? Mutatjuk, hogyan dönthetjük el

Némiképp hasonló megjelenésük miatt sokszor nem könnyű eldönteni, hogy korpásodásról vagy pikkelysömörről van-e szó. Mi segít a megkülönböztetésben, milyen okok állhatnak a problémák hátterében, és milyen kezelési lehetőségek vannak? Cikkünkben ezekkel kapcsolatban gyűjtöttünk össze fontos információkat.

Gyakori fejbőrviszketés, valamint a fejbőrön és a hajon megjelenő kis fehér „pelyhek”, amelyek gyakran lehullanak a vállakra is – ilyen tünetek esetén a legtöbben korpásodásra gondolnak, pedig előfordulhat, hogy a valódi ok a pikkelysömör. A két probléma valamelyest hasonló tünetekkel járhat, de kialakulásukat más magyarázza, illetve a kezelési lehetőségeik is eltérőek. A különbségek tisztázásában dr. Mona Gohara bőrgyógyász segít, akit a Good Housekeeping kérdezett.

korpa, pikkelysömör, fejbőr
Korpa vagy pikkelysömör? Nem mindig könnyű eldönteni. Fotó: Getty Images

A korpásodás

A korpásodás a fejbőr fokozott hámlással járó folyamata, és az Amerikai Bőrgyógyászati Akadémia (AAD) szerint az esetek többségében nem igényel orvosi kezelést. Az ugyanakkor kiemelendő, hogy a vele járó viszketés, irritáció sok kellemetlenséget okozhat az érintetteknek, emellett esztétikailag sem túl mutatósak a hajon, ruhán megjelenő elhalt hámsejtek. A korpásodás lehetséges okaival kapcsolatban dr. Gohara azt mondta, állhat a háttérben a Malassezia nevű élesztőgombafaj túlszaporodása, a fejbőr fokozott faggyútermelése, illetve túlzott szárazsága is.

A pikkelysömör

A pikkelysömör egy krónikus lefolyású, nem fertőző, immunológiai gyulladás által kiváltott bőrbetegség. Legfőbb jellemzője a bőrfelszínen megjelenő vörös, rózsaszínes (sötétebb bőr esetén lilás), ezüstösen hámló, száraz, több centiméter nagyságú bőrtünetek kialakulása. Ezek a test bármely részén, így például a fejbőrön is feltűnhetnek, amit a National Psoriasis Foundation (NPF) szerint a pikkelysömörben szenvedők 45-56 százaléka tapasztal meg. A betegek általában viszketést észlelnek, de időnként égő, fájdalmas érzés is jelentkezhet.

Hogyan tegyünk különbséget?

Dr. Gohara azt mondja, hogy a szín – a már említett vörös, rózsaszín vagy lila árnyalat – nagyon jól felismerhetővé teszi a pikkelysömört, csakúgy, mint a száraz, vastag, kiemelkedő bőrelváltozások, amelyek ezüstös színűek lehetnek. A fejbőrt érintő pikkelysömör a hajvonalon túl a homlokra és a fülek mögé is kiterjedhet, ez szintén segíti a megkülönböztetést.

A bőrgyógyász fontosnak tartotta megemlíteni továbbá, hogy a korpásodással ellentétben a pikkelysömörre több, más szervrendszert érintő gyulladásos megbetegedéssel – ízületi gyulladás, gyulladásos bélbetegségek, szív- és érrendszeri betegségek – rokon szisztémás megbetegedésként lehet hivatkozni.

Kezelési lehetőségek

Ma már számos olyan vény nélkül kapható sampon érhető el, amelyet speciálisan a korpásodás kezelésére fejlesztettek ki. Ezek jellemzően olyan összetevőket tartalmaznak, mint a szalicilsav, a cink-piriton vagy a szelén-szulfid. Amennyiben nem válnak be, érdemes receptköteles készítményeket kipróbálni, ezeket azonban csak orvos írhatja fel. Dr. Gohara arról is beszélt, hogy bizonyos alkalmakkor gombaellenes gyógyszereket, illetve gyulladáscsökkentő, helyileg ható szteroidokat is használnak a korpásodás terápiájában.

Ami a fejbőrt érintő pikkelysömört illeti, enyhe esetben érdemes először vény nélkül kapható, kifejezetten a betegség tüneteit célzó készítményekkel, például samponokkal próbálkozni; a bőrgyógyász szerint azokat a termékeket keressük, amelyek szalicilsavat vagy kőszénkátrányt tartalmaznak. A gyulladáscsökkentő, helyileg ható szteroidok alkalmazása, illetve a fényterápia szintén szóba jöhet. Amennyiben közepesen súlyosak vagy nagyon súlyosak a tünetek, és a fejbőr mellett máshol is megjelennek – vagy a fejbőrön lévő pikkelysömör másra nem reagál –, akkor szájon át szedhető, szisztémás gyógyszerek állnak rendelkezésre, amelyek az immunsejtekben lévő molekulákat célozzák meg. Ezeknek a készítményeknek azonban lehetnek mellékhatásaik, így mindenképpen kezelőorvosunkkal együtt kell mérlegelni az előnyöket és a hátrányokat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.