Bőrproblémákat okozhat bizonyos növényekkel való érintkezés napfényben – figyelmeztetett Facebook-bejegyzésében a Rizikometer. Az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó magyar csapat a Food Safety News cikkére hivatkozva azt írta, kevesen vannak tisztában ezzel a kockázattal, pedig az egyes zöldségekben, gyümölcsökben és fűszerekben termelődő furanokumarinok (úgymint a pszoralén) több kellemetlenséget is kiválthatnak az UV-fény hatására.
Hólyagok, fényérzékenység, bőrrák
A növényekben képződő furanokumarinok a napsütés hatására aktiválódnak, és hólyagképződést okozhatnak, valamint növelhetik a szürke hályog és a bőrrák kialakulásának kockázatát is. Ha pedig pszoralént tartalmazó élelmiszerekkel érintkezünk vagy azokat fogyasztjuk, akkor a fényérzékenység veszélye is fennállhat.
Ezekkel a növényekkel nem árt vigyázni
A pszoralén nagyon sok növényben megtalálható. Például az alábbiakban:
- citrusfélék (főként a bergamott és a lime),
- füge,
- paszternák,
- petrezselyem,
- sárgarépa,
- szegfűszeg,
- zeller.
A tájékoztatás szerint a lime különösen problémásnak számít. Nem véletlen ugyanis, hogy létezik egy Lime-kór nevű betegség (nem összekeverendő a Lyme-kórral!), amely gyakorlatilag a lime levének a bőrre gyakorolt hólyagosító hatására utal, amikor a bőrt napsugárzásnak teszik ki. De érdemes a fügével is különösen óvatosnak lenni, hiszem már a levelének megérintése vagy a nedvével való érintkezés is igen kellemetlen tüneteket okozhat.