Mit tehetünk a csalánkiütés ellen?

A csalánkiütés többnyire akut reakcióként jön létre, főként az allergiás panaszok részeként. Azonban előfordulhat az is, hogy a probléma krónikussá válik.

Mi okozza a krónikus csalánkiütést és hogyan kezelhetjük? A kérdésekre dr. Borbola Kinga , a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa válaszolt.

Mi okozhatja?

A csalánkiütés (utricaria) a bőr felsőbb rétegeinek duzzanatával, kipirosodásával, viszketésével járó tünetegyüttes, amelynek oka a hisztamin nevű anyag felszabadulása a bőrben. Egyes esetekben arc-, szemhéj- és ajak-duzzanat, súlyos esetekben nyelvduzzanat vagy légzési nehézség is társulhat hozzá.

A hisztamin felszabadulását számos tényező kiválthatja. Az esetek felénél azonban nem derül fény a csalánkiütés konkrét kiváltó okára.

A leggyakoribb kiváltó okok:

  • gyógyszerek (például antibiotikum, gyulladáscsökkentő, magas vérnyomás elleni gyógyszer);
  • bizonyos ételek (például diófélék, tenger gyümölcsei, apró magvas gyümölcsök, csokoládé, feldolgozott húskészítmények, tojás);
  • fertőzéses megbetegedések (például influenza, húgyúti fertőzések, torokgyulladás);
  • egyes krónikus betegségek (például pajzsmirigy betegségek, lupus);
  • magas külső vagy belső hőmérséklet;
  • állatokon élő élősködők, poratkák, csótányok;
  • pollenek, kemikáliák, napsütés, víz, egyes növények.
  • Az akut tünetek krónikussá is válhatnak

    A csalánkiütés könnyen felismerhető a velejáró jellegzetes tünetekről, mint a pirosság, a viszketés és a bőrből való kiemelkedés. A kiütéses foltok néhány milliméterestől a néhány centisig terjedhetnek. Leggyakrabban az arcon, a kézen, a karokon, a lábakon és a lábfejeken jelennek meg. Az is jellemző lehet rá, hogy folyamatosan változtatja a helyét: szinte óráról órára elmúlik, és egy másik helyen jön ki. Ezek az erős, zavaró problémák általában 24 órán belül eltűnnek, de néhány esetben hónapokig, évekig fennmaradhatnak - ezt nevezzük krónikus csalánkiütésnek.

    5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

    viszketés, vakarózás, kiütés, csalánkiütések, bőrgyógyászat
    Érdemes a betegség pszichés hátterével is foglalkozni. Fotó: 123rf

    "Természetesen a kezelést is befolyásolja, hogy akut vagy krónikus esetről van-e szó. Akut esetben elsősorban antihisztaminokat alkalmazunk, amelyek - ahogyan nevük is mutatja - visszaszorítják a hisztamin termelődésének hatásait" - ismerteti a szakember. Az antihisztaminokból vannak vény nélkül kapható verziók is, ám fontos tudni, hogy bizonyos esetekben - például alkoholfüggőség és várandósság esetén - nem alkalmazható bármilyen készítmény.

    Más kezelésre lesz szükség, ha a tünetek között szerepel az angiödéma is, amely potenciálisan légzési nehézséget is okozhat. Amennyiben ez utóbbi tünet jelentkezik, esetleg hányás, felgyorsult szívverés, rosszullét vagy ájulás is fellép, azonnal mentőt kell hívni - hangsúlyozza dr. Borbola Kinga.

    Más a helyzet, ha krónikus csalánkiütést diagnosztizálnak. Ilyen esetben a tünetek hosszútávon is komoly kellemetlenséget jelentenek az érintettnek, ezért fontos a célzott kezelés. Egyes esetekben például antibiotikumokat és injektálható szereket is adhatnak az allergiás válasz okozta tünetek mérséklésére. A szakemberek ilyenkor különböző labor- és egyéb vizsgálatokat is elvégeznek, amelyekkel például a májat, a pajzsmirigyet vagy az immunrendszert érintő, kiinduló betegségeket keresnek.

    Mit tehetünk magunkért?

    Egyes források olyan táplálék-kiegészítők hasznát is hangsúlyozzák, mint a C- és D-vitaminok, valamint a ligetszépe olaj. Ezek alkalmazásáról mindenképpen bőrgyógyásszal érdemes egyeztetni.

    Amennyiben sikerült beazonosítani a hisztamin felszabadulását kiváltó tényezőket - vagyis az úgynevezett triggereket -, akkor ezeket ajánlott kerülni. Emellett érdemes visszafogni az alkoholfogyasztást és a hisztamin termelődéshez hozzájáruló élelmiszereket . Jó, ha a páciens a kifejezetten érzékeny bőrre kifejlesztett, valamint a szakorvos által ajánlott higiéniai termékeket használja.

    Hosszan fennálló panaszok esetén ajánlatos a betegség pszichés hátterével is foglalkozni. A hónapokig tartó kínzó tünetek akár depresszióhoz is vezethetnek, ez pedig beindít egy ördögi kört. A stressz ugyanis önálló rizikófaktorként tovább ronthatja a bőr állapotát.

    A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

    40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

    Olvasd el aktuális cikkeinket!

    Orvosmeteorológia
    Fronthatás: Melegfront
    Maximum: +3 °C
    Minimum: -3 °C

    Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.