A tünetek igen egyszerűen összefoglalhatóak, hiszen csalánkiütés esetén jellegzetes, piros vagy fehér árnyalatú kiütések keletkeznek a bőrön, amik leginkább szúnyogcsípésre hajaznak, de nagyobb kiterjedésűek annál. Ezek - kínzó viszketést okozva - megjelenhetnek csupán egy adott területen, de akár az egész testen is.
A csalánkiütés, vagy más néven urticaria legtöbbször allergiás reakció hatására alakul ki, azonban például külső fizikai hatások is lehetnek a kiváltó okok. A probléma a hisztamin kiválasztódásában keresendő. A szervezet ugyanis ezekben a helyzetekben hiperérzékenyen reagál, fokozódik az erek átjárhatósága, ami ödémát okozhat a bőr középső rétegében, az irhában.
Egyes fertőzések melléktüneteként ugyancsak jelentkezhet csalánkiütés, sőt ebben a speciális esetben az emberről emberre való terjedés sem kizárt. Rendszerint ugyanakkor inkább gyógyszerek és ételek között kell keresni a probléma forrását.
Változatos okok a háttérben
Mindenképpen gyanús, ha a kiütések nem sokkal azt követően jelentkeznek, hogy új gyógykészítményt kezdtünk el használni. Az esetenként szedett fájdalomcsillapító, lázcsillapító, altató, nyugtató, a megfázás kapcsán használt torokfertőtlenítők, szopogató tabletták, orrspray-k egyaránt gyakran eredményezhetnek csalánkiütést.
Szintén potenciális veszélyt jelent az ételintolerancia . Ennek hátterében főként mesterséges színezőanyagok, tartósítószerek és aromák állhatnak, sőt, akár friss gyümölcsökre, így eperre, málnára, déligyümölcsökre, kivire és ananászra is reagálhat ezen a kellemetlen módon a szervezetünk. Hisztamint tartalmazó élelmiszerek, mint például a halak, a húsfélék, a sajtok, a savanyú káposzta, a sonka, a kolbász, vagy éppen a borok szintén okozhatnak csalánkiütést a bélcsatorna egyes megbetegedései kapcsán.
Időről időre a stressz vagy más pszichés gondok ugyancsak megbújhatnak a bajok mögött, ahogy egyes belgyógyászati betegségek is.
Gyorsan múlnak a kínzó panaszok
Öröm az ürömben, hogy az urticaria legtöbbször néhány óra, esetleg néhány nap alatt elmúlik, így orvosi kezelést sem igényel. A legfontosabb a kiváltó okok megtalálása, majd azok kerülése. Adott esetben antihisztamin is bevethető a gyorsabb gyógyulás érdekében.