Rejtélyes fehér foltok a bőrön: mi okozza?

Napgomba, vitiligo – többféle eredete lehet az esztétikailag zavaró fehér foltok kialakulásának.

A napgomba nagyon gyakori, főként a meleg hónapokban, ilyenkor válik ugyanis láthatóvá a lebarnult bőrön. Sokan fertőzésnek gondolják, pedig nem az, nem a strandon kapjuk el vagy a szoláriumban. A kis fehér foltok azért jelentkeznek, mert a bőrön elszaporodik egy olyan gomba (Malassezia furfur), amely normál esetben is jelen van, elsősorban a hajas fejbőrön, és onnan hullik rá a hátra, a vállra, a mellkasra. Terjedését segítik bizonyos hormonális eltérések, a meleg, párás környezet, a zsíros bőr és az immunrendszer gyengesége.

vitiligo, autoimmun betegség, fehér foltok a bőrön
Többféle eredete lehet az esztétikailag zavaró fehér foltok kialakulásának. Fotó: Getty Images

A kezdetben barnásvörös, alig hámló foltként jelentkező elváltozások tehát voltaképpen gombatelepek. A gombák azaleinsavat termelnek, amely gátolja a pigment termelést, a bőr pedig barnulni sem tud miatta, fehérré válik. Elkapni nem lehet a "betegséget", emberről-emberre nem terjed. Leggyakrabban fiatal felnőtteknél tapasztalható, akik fizikai munkát végeznek, vagy aktívan sportolnak, ezért sokat izzadnak. A diagnózis felállítása egyszerű: kaparékból történhet vagy Wood-fényben, amelynek hatására a gombatelepek sárgászölden fluoreszkálnak.

A fejbőrt is kell kezelni

A kezelés gombaellenes krémekkel és oldatokkal lehetséges. Fontos, hogy a fejbőrt minden esetben kezelni kell, hiszen a gombatelepek gyakran ott is előfordulhatnak. A gombaellenes samponokat zuhanyzáshoz is használhatjuk a test más részeire. Időnként - például nagy felületen való megjelenés, gyenge immunrendszer vagy terápiarezisztens esetben - a terápiát tablettás gyógyszerekkel is ki kell egészíteni.

A napgomba általában egy-két hétnyi kezelés után meggyógyul, de a foltok csak akkor tűnnek el, amikor a környező bőr barnasága lekopik, illetve amikor a foltok helye is le tud barnulni. Megelőzésképpen ajánlatos a bőrről az izzadságot minél hamarabb letörölni, a befülledést elkerülni. A műszálas ruhák kerülendőek. Ha valakinek hajlama van a napgombára, akkor megelőzésként is lehet gombaellenes készítményt (sampont) használni. A zsíros testápolók pedig kerülendőek, mert az izzadást és a bepállást fokozhatják. Ezeket a fehér foltokat nyáron ugyanúgy fényvédővel kell kenni!

Vitiligo

Létezik egy másik foltokkal járó bőrbetegség: a vitiligo. Lényege, hogy a bőr elveszti melanintartalmát. A melanint termelő sejtek pusztulása szabálytalan alakú fehér foltokat eredményez. Sötét bőrű embereken jóval feltűnőbbek a foltok.

A vitiligo általában kis területen kezdődik, majd terjedni kezdhet. Gyakorlatilag a test bármely részén felbukkanhat, de a leggyakrabban a fénynek kitett helyeken alakul ki, kézen, lábfejen, arcon. Bármely életkorban jelentkezhet, de leggyakrabban kamasz- és fiatal felnőtt korban. Meggyógyítani nem lehet a betegséget, a kezelés célja a folyamat lassítása. Kísérőtünet lehet a korai őszülés, a száj színének kifakulása, a retina színváltozása. Kialakulásának oka nem ismert, feltételezik az immunológiai rendellenességet, az autoimmun eredetet, az örökletességet, a toxikus hatást és az idegi mechanizmusokat is.

A vitiligo kezelési lehetőségeiről itt olvashat!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Fehér foltok tartósan fennálló bőrtünetek gyógyulása után is jelentkezhetnek. Sőt néhány lokális gyulladáscsökkentő krém is kifehérítheti a bőrt, ezért ezek használatával óvatosan bánjunk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra