A magas SPF-értékű, 50-es vagy annál magasabb faktorszámú fényvédők használata a legyőzhetetlenség hamis érzetét keltheti. Arra késztethet, hogy tovább maradjunk a napon anélkül, hogy újra bekennénk magunkat – figyelmeztetnek a Tudatos Vásárlók. Számos vizsgálat alátámasztja: függetlenül attól, hogy milyen fényvédő faktorszámot használnak az emberek, két klasszikus hibát rendszeresen elkövetnek:
- kevesebb naptejet (legyen az krém, spray vagy stift) használnak, mint amennyi az optimális védelemhez szükséges,
- nem használják azokat elég gyakran újra.
A napvédelem második védelmi vonala
A naptejek hatékony használatának egyetlen és legjobb módja, ha a fényvédőket, naptejeket, krémeket a napvédelem kiegészítő eszközének tekintjük – mutatott rá dr. Lengyel Boglárka gyermekorvos. A legbiztosabb fényvédelmet ugyanis valójában nem a naptej, hanem elsősorban más megoldások biztosítják:
- tűző napra ne menj 11 és 15 óra között;
- fontos továbbá az árnyék,
- kalap,
- napszemüveg,
- ruházat.
Ha kisgyermekkel mész nyaralni, akkor a legfontosabb szabály, hogy egyéves korig nem ajánlott semmiféle krémet, habot, naptejet kenni a csecsemők bőrére. Náluk kizárólag az első védelmi vonal jöhet szóba.
Mennyiség és gyakoriság
Azt is fontos tudni, hogy az alkalmazás mennyisége és gyakorisága szinte többet számít, mint a faktorszám. Ez annyit jelent, hogy a gyakorlatban egy SPF 15-ös krém, amelyet kellő mennyiségben és gyakran használunk gyermekünkre vagy magunkra, jobban véd, mint egy SPF 50+-os krém, amelyet naponta csak egyszer kenünk fel.
De mit is jelent pontosan a bőségesen és a gyakran, ha naptejről van szó? A legjobb, ha a naptejet legalább 15-20 perccel a napozás előtt alkalmazzuk, mert a leghatékonyabb hatás eléréséhez időre van szüksége, hogy beszívódjon. Ez a szabály attól függetlenül érvényes, hogy milyen típusú fényvédőt használunk, legyen az kémiai, ásványi vagy kombinált készítmény. Az újbóli bekenést vízben tartózkodás, izzadással járó tevékenység vagy egy-két óra elteltével kell elvégezni attól függően, hogy melyik következik be előbb.
Ha azonban kint vagyunk, a gyerek után kell futkározni a strandon, vízparton, vagy sportolunk, nehéz lehet észben tartani és betartani a fényvédő újbóli felvitelét. Ha egyszerűbb módszerre van szükségünk ahhoz, hogy ne felejtsük el újra bekenni magunkat és a gyereket, íme egy – bár nem tökéletes, de viszonylag jól működő – kétlépcsős terv.
- Az első réteget 15-20 perccel a napozás előtt vigyük fel.
- A második réteget a napozás utáni első órában vigyük fel. (Beállíthatunk egy időzítőt a telefonon, hogy emlékeztessen az újbóli felvitelre.)
Mennyi fényvédő kell és hova?
Felnőtteknek nagyjából két evőkanálnyi, gyereknél ez természetesen kevesebb. Ez a mennyiség magába foglalja az arcra felvitt fedettséget is. Ami a fényvédelmet illeti, a hagyományos fényvédők és az arcvédő fényvédők ugyanazok. Ha az arcot külön fényvédőkrémmel kenjük be, negyedakkora mennyiség elegendő az arcra, a nyakra és a fülekre.
És mi a helyzet a nehezen elérhető helyekkel? Régimódi tanács, de igaz: ha valaki más keni be a hátunkat naptejjel, az jelentősen jobb védelmet nyújt, mintha magunk próbáljuk elérni az elérhetetlen helyeket, például a hátunk közepét. Talán meglepő, de egy tanulmány szerint a test azon részei, amelyek jellemzően a legrosszabb fényvédelmet kapják, a fülek és a lábfej.
A naptej felvitele gyerekeknél
Kevés olyan frusztráló szülői feladat van, mint amikor egy olyan gyereket próbálunk bekenni naptejjel, aki semmi mást nem akar, mint azonnal kiszabadulni a markunkból és berohanni a vízbe. Itt jegyezzük meg azt is, hogy bár csábító lehet a permetszerű, spray csomagolású fényvédők használata, ezt sem a hatékonyság, sem pedig a biztonság miatt nem ajánlják a Tudatos Vásárlók. Ráadásul a folyamatos permetezéssel sokkal nehezebb felmérni, hogy mennyi naptejet vittünk fel.
Ha mégis a sprayt választjuk, a megfelelő fényvédelem elérése érdekében szélcsendes, de jól szellőző helyen permetezzük. Érdemes először a terméket a tenyerünkbe fújni, majd úgy felkenni magunkra – így elkerülhető a pazarlás és a szemmel való érintkezés.
Szintén fontos, hogy a fényvédőt a befújás után azonnal és határozottan kenjük szét, még akkor is, ha a reklámok szerint nem szükséges. Ha a gyerek már elég idős ahhoz, hogy maga kenje be magát naptejjel, tartsuk szem előtt: egy 5 és 12 év közötti gyermekek bevonásával készült tanulmány szerint a gyerekek nagyobb valószínűséggel visznek fel több fényvédő krémet, ha pumpával adagolják a terméket, mintha egy tubusból nyomnák ki.
Napvédelem egész évben
Egészségük és jólétük érdekében a kicsiknek egész évben szükségük van napvédelemre, nem csak nyáron. Törekedjünk a fent említett első védelmi vonal használatára, és ezen felül váljon szokássá, hogy a gyermekek 30 és 50 közötti fényvédő faktorszámú naptejet viselnek, amikor a szabadban tartózkodnak, függetlenül az évszaktól – ajánlják a Tudatos Vásárlók.