Áttörő fejlesztés segíthet a cukorbetegeknek

Akinek inzulinpótlásra van szüksége, az kénytelen naponta akár többször is injekciózni magát, vagy alternatívaként szóba jöhet még az inzulinpumpa használata. Hamarosan viszont jóval kényelmesebb módszer is elterjedhet, amerikai kutatók ugyanis egy olyan okostapaszon dolgoznak, amely képes teljesen magától adagolni a szükséges inzulint.

A cukorbetegség manapság az egyik legelterjedtebb betegség, egyes becslések szerint Magyarországon a lakosság 10 százaléka érintett lehet. A diabétesszel küzdők nagy részénél életmódváltás, rendszeres kontroll, egyszeres gyógyszeres terápia segíthet javítani és szinten tartani az állapotukat. 20 százalékuknál azonban inzulinpótlás szükséges, 1-es típusú cukorbetegeknél pedig ez elengedhetetlen, hiszen az ő szervezetük nem termeli (elégséges mennyiségben) ezt a hormont.

Okozhat-e a cukor cukorbetegséget? Elsőre talán logikus elképzelésnek hangozhat, hogy a cukorbetegség kialakulásáért a túlzásba vitt cukorfogyasztás a felelős. De vajon tényleg ennyire egyszerű és egyértelmű az összefüggés? Korábbi cikkünkben erre kerestük a választ.

Az inzulinpótlásra a legelterjedtebb módszer az injekció, a bőr alatti zsírszövetbe kell fecskendezni. A hagyományos injekciók mellett ma már elterjedtek az úgynevezett inzulintollak is, amelyeknél egy patronban található az inzulin. A patronból pedig egy vékony tűn át jut a bőr alá a hormon. Egy másik erre kifejlesztett eszköz az inzulinpumpa, ami már az előre beállított paraméterek alapján magától, bizonyos időközönként adagolja az inzulint. Ezek használatával sokszor az a probléma, hogy a beteg elfeledkezik róla vagy esetleg az előírtnál nagyobb adag inzulint fecskendezik be.

A diabéteszesek hamarosan elfelejthetik a vércukorszintmérést és injekciózást? Fotó: Getty Images
A diabéteszesek hamarosan elfelejthetik az állandó vércukorszintmérést és injekciózást? Fotó: Getty Images

A Kaliforniai Egyetem (UCLA) biomérnökeinek áttörő fejlesztése azonban egy új szintre emelheti az inzulinpótlást. Az általuk tervezett okostapasz ugyanis speciális érzékelőivel folyamatosan monitorozza a páciens vércukorszintjét, és amikor kell, beépített mikrotűin keresztül automatikusan bejuttatja a bőr alá a szükséges mennyiségű inzulint. Ezáltal egyszerre váltja ki az inzulininjekciót és a napi többszöri vércukorszintmérést, vagyis sokkal kényelmesebbé teheti a cukorbetegek életét. Alkalmazásával pedig elkerülhető az inzulin túladagolása is.

Az inzulintapasz hatékonyságát egereken és sertéseken már tesztelték. A pozitív eredmények után pedig most az FDA (az amerikai élelmiszer-és gyógyszerfelügyelő hatóság) jóváhagyására várnak, hogy embereken is kipróbálhassák az innovatív segédeszközt.

Forrás: The Engineer

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.