Egy állat segíthet a cukorbetegeken

Az Ausztráliában honos kacsacsőrű emlős egy hormonja segítheti a 2-es típusú cukorbetegség kezelését - állítja egy német professzor, aki azért helyezte át székhelyét évekkel ezelőtt az ausztráliai Adelaide-i Egyetemre, hogy alaposabban tanulmányozhassa ezt az állatot.

A kacsacsőrű mérgében is megtalálható a hormon

Frank Grütznernak és csapatának sikerült laboratóriumi körülmények között előállítania a kacsacsőrű emlős egy hormonját, amely különös módon nem csupán az állat beleiben termelődik a vércukor szabályozása céljából, hanem a mérgében is megtalálható - írja a MedicalOnline . Az emberek és az állatok beleiben egyaránt előforduló glukagonszerű-peptid-1 (GLP-1) nevű hormon serkenti az inzulintermelést, így csökkenti a vércukorszintet . A hormon viszont percek alatt lebomlik az ember szervezetében, a 2-es típusú cukorbetegséggel küzdőknél pedig a GLP-1 által okozott rövid stimulus nem elegendő a megfelelő vércukorszint fenntartásához. Számukra olyan kezelésre van szükség, amely a hormon hosszabb életű változatát kínálja.

A kacsacsőrű emlős segíthet kezelni a cukorbetegséget?
A kacsacsőrű emlős GLP-1 hormonja stabilabbá vált, mint az emberé

Ellenáll a gyors lebomlással szemben

Grützner és csapata felfedezte, hogy a kacsacsőrű emlős GLP-1 hormonja olyan drasztikus változásokon ment keresztül, amelyek ellenállóvá tették a gyors lebomlással szemben. Az állat genetikai térképének alapos elemzésével a kutatók megállapították, hogy egyfajta "molekuláris háború" zajlik az állat beleiben és furcsa mód a mérgében is termelődő GLP-1 különböző funkciói között. A kelet-ausztráliai folyókban honos kacsacsőrű emlősök hímjeinek hátsó lábán "sarkantyúk" találhatóak, amelyekhez méregmirigyek csatlakoznak. Ezeket a nőstényekért vívott harcaik során használják. A kacsacsőrűek mérge elég erős ahhoz, hogy végezzen egy kutyával. A kutatók szerint e méreg miatt vált az állat GLP-1 hormonja stabilabbá. Ennek köszönhető, hogy hosszú ideig képesek serkenteni az inzulintermelést , amely a 2-es típusú cukorbetegség egy újfajta kezelésének lehetőségét rejti magában.

A cukorbetegség kezelésére jelenleg használt gyógyszerek egyike ugyancsak a GLP-1 egyik változata, amely a Mexikóban honos mérgesgyíkféle, a gila, avagy viperagyík nyálmirigyeiben található. Most, hogy Grütznernek és csapatának sikerült előállítaniuk a kacsacsőrű emlős hormonjának mesterséges változatát, következő lépésként befecskendezik azt cukorbeteg egerek szervezetébe.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.