A Feltűnő és az Alattomos
A diabétesz két típusának tünetei különböznek, illetve kialakulásuk időtartama is eltérő. Az inzulinfüggő cukorbetegség főként fiatalkorban jelenik meg, és az inzulintermelés teljes hiányával jár, így azt folyamatosan pótolni kell a szervezetben megadott időközönként. A betegség mögött nagy valószínűséggel autoimmun folyamatok állnak - a szervezet önmaga ellen termelt ellenanyagai a hasnyálmirigyet roncsolják. Mivel elpusztulnak a hasnyálmirigy sejtjei, az nem képes tovább az inzulintermelésre. A betegséget gyorsan - gyermekkorban akár napok vagy hetek, felnőttek esetében hónapok alatt - megjelenő, markáns tünetek jelzik, így a legnagyobb problémát nem a szövődmények jelentik. Ellentétben ezzel a típussal, az időskori diabéteszként is ismert 2-es típusú cukorbetegség jellemzően lassan alakul ki, olykor tünetek nélkül.
Gyakori, hogy akár 10-15 évig nem diagnosztizálják, mivel panaszok híján vagy azok elbagatellizálása miatt nem jutunk el orvoshoz. Előfordul, hogy már csak egy-egy súlyos szövődmény, akár szívroham során derül fény az alattomos kiváltó okra. A magas vércukorszint azért jár hosszú távon komoly károkkal, mert a véráram minden szövethez eljuttatja a túlzott mennyiségű cukrot tartalmazó vért. A cukor azért szükséges, hogy kellő energiához jusson a szervezet, annak biztosítása pedig, hogy a cukor minden sejthez elérjen, a hasnyálmirigy által termelt inzulin feladata. Ha bizonyos szervek nem veszik fel az inzulint, az a hasnyálmirigyet fokozott inzulintermelésre késztetni . Ennek ellenére a cukorszint továbbra is magas marad, így borul fel a testben addig uralkodó anyagcsere-egyensúly. A szövődmények súlyosak lehetnek: szív- és érrendszeri betegségek, veseelégtelenség, vakság, szexuális zavarok, végtagelhalás. Ehhez képest alig némi erőfeszítést és időbefektetést igényel, hogy negyedévente otthoni vércukormérővel vagy laboratóriumban ellenőrizzük vércukorszintünket! A normál éhgyomri érték 6 mmol/l alatti, étkezés után 1,5-2 órával a 7,8 mmol/l alatti eredmény láttán nyugodhatunk meg.
Árulkodó jelek
Az 1-es típusú cukorbetegség első tünetei - a 2-es típuséval ellentétben - könnyen észlelhetőek. Ha gyakran tapasztaljuk az alábbiak közül valamelyik panaszt, minél hamarabb iktassunk be egy vércukorszint-vizsgálatot!
- acetonszagú lehelet
- gyakori fáradtság, kimerültség
- állandó éhség
- fokozott szomjúság
- nem kívánt fogyás
- száraz, viszkető, feszülő bőr
- lábbizsergés
- homályos látás
- lassan gyógyuló sebek
- gyakori vizelés inger
Fontos! Ritkán előfordul, hogy a vércukorszint annyira megemelkedik, hogy a tünetek már az első alkalommal is súlyosak. Jelentkezhet hányinger, hányás, kiszáradás és átmeneti tudatzavar.
Túlsúly: túl nagy baj
A diabétesz és a számottevő súlyfelesleg a vizsgálatok szerint kéz a kézben járnak, legalább is a betegek kb. 80 százaléka a felső testfelére kiterjedően elhízott. Pedig a szakorvosok szerint, ha normál szinten tartanánk a testsúlyunkat, a 2-es típusú diabétesz minden második embernél megelőzhető lenne! Hosszú távon életmentő lehet, ha ragaszkodunk a rendszeres testmozgáshoz - lehetőség szerint még idősebb korban is -, és a többször kevesebb adagok elfogyasztására nap mint nap törekszünk. A sport nem feltétlenül a szervezetet erősen próbára tevő edzést jelent! Az idősebbek sétálhatnak, kipróbálhatják a nordic walkingot, úszhatnak is, ezek a kímélő mozgásformák vagy a jóga, a Pilates mind cukrot használnak fel a test megnövekedett energiaigénye miatt. Ez növeli a szervezet inzulin iránti érzékenységét, vagyis rendszeres sportolás mellett kevesebb inzulinra van szükség. A fiatalabbaknak mind a megelőzésre, mind a cukorbetegség kiegészítő kezeléseként a szakemberek heti 3x50 perc kardiomozgást és 2x30 perc izomerő-növelő edzést javasolnak.
A csendes gyilkos
Az időskori cukorbetegség esetén jellemző lehet, hogy a látás hirtelen romlik, a sebek lassan gyógyulnak, a végtagok vérellátása csökken, a lábujjak érzéketlenné válnak. Úgy tűnhet, a panaszok az időskor természetes velejárói, ám érdemes ilyenkor felkeresni az orvost, hiszen a várható élettartam így jelentősen megnövelhető. Fokozottan figyelni kell a 2-es típusú cukorbetegség kialakulására amennyiben az alábbiak közül több rizikófaktor is fennáll:
- 45 év feletti életkor
- túlsúly (BMI> 30 kg/m2)
- naponta 20-30 percnél is kevesebb testmozogás
- az átlagosnál nagyobb mértékű stressz és/vagy a hatékony stresszkezelő technikák hiánya
- a közeli rokonságában előforduló 2-es típusú cukorbetegség
A mérés fontossága
Ha negyedévente 3 napon keresztül megmérjük a vércukorszintet minden főétkezés előtt és 1,5-2 órával utána, majd lefekvés előtt, az így kapott vércukorprofil segítségével tisztán láthatóak az összefüggések a táplálkozás, a testmozgás és a vércukorszint alakulásai között. Ebben nyújt segítséget a Diabétesz Kontroll Program, melynek keretében tájékozódhatunk a gyógyszeres kezeléssel, vércukor-önellenőrzéssel, testmozgással, táplálkozással, lábápolással kapcsolatos tudnivalókról.