„A hipoglikémia alacsony vércukorszintet jelent. Ilyenkor a szervezet vércukorszintje 3 mmol/liter alatt van. Ez az állapot általában cukorbetegeknél fordul elő. Ha nem kezelik időben, eszméletvesztéssel és akár kómával is járhat” – írja csütörtöki Facebook-posztjában a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK). A poszt a hipoglikémia felismerésére és az elsősegélyre vonatkozó legalapvetőbb információkat mutatja be, amelyeket mindenkinek érdemes ismernie.
Az alacsony vércukorszint az alábbi tünetekkel jelentkezhet:
- látászavar (szikralátás, kettős látás, homályos látás)
- kézremegés, éhségérzet, hideg verejtékezés
- elkent beszéd, zavart, akár agresszív viselkedés
- sápadtság, gyengeség, fejfájás
- súlyos esetben eszméletvesztés
Az NNGYK hangsúlyozza, hogy a fenti tünetek könnyen összetéveszthetők a részegséggel. Éppen ezért nagyon fontos, hogy előítéletesség helyett mindig gondoljunk a hipoglikémia lehetőségére, ha valakin a felsorolt szimptómákat látjuk. Cukorbetegségre utalhat, ha az érintett olyan karkötőt vagy kártyát hord magánál, amely jelzi is a betegségét, vagy ha olyan eszközöket találunk nála, mint egy inzulinpumpa, inzulinadagoló toll, vércukormérő. Szintén érdemes gyanút fogni, ha az ujjbegyén apró fekete pontokat látunk, esetleg a hasán láthatóak szúrásnyomok.
Amennyiben kiderül, hogy egy vélhetően hipoglikémiás cukorbeteggel van dolgunk, és eszméleténél van, akkor adjunk neki gyorsan felszívódó cukrot. Ilyen lehet egy doboz cukros gyümölcslé, szénsavas üdítő, szőlőcukor, kockacukor. A cukorbetegek sok esetben hordanak is maguknál ilyesmit vészhelyzet esetére. Ha pedig már jobban érzi magát, akkor lassabban felszívódó szénhidrátokat is adjunk neki: háztartási kekszet, zsemlét, ropit.
Előfordulhat, hogy eszméletlen állapotban találunk rá a betegre. Ilyenkor azonnal tárcsázni kell a 112-es segélyhívót, jelezve a mentésirányítónak, hogy valószínűsíthetően egy cukorbetegről van szó. Amennyiben van nála glukagon (egy narancssárga dobozt érdemes keresni), azt adjuk be neki. A tűt először légteleníteni kell, majd beleszúrni a beteg combjába. Ezután maradjunk vele a mentők kiérkezéséig. Érdemes megemlíteni, hogy a hipoglikémiás rosszullét az epilepsziához hasonló rángatózást okozhat, ezért vigyázni kell a betegre, hogy ne szenvedjen sérülést a roham közben.
Borítókép: Getty Images