A cukorbetegség tulajdonképpen (nagyon leegyszerűsítve) azt jelenti, hogy bár a szervezetünk elegendő mennyiségű, a cukor feldolgozásához szükséges inzulint termel, azt a sejtjeink nem képesek megfelelően hasznosítani, idővel pedig a hasnyálmirigy sem tud a megnövekedett inzulinigénynek eleget tenni. Ennek hatására a felhasználatlan cukor a vérkeringésben marad, és fokozatosan tönkreteszi a szervezetünket. Lássuk, milyen veszélyei vannak, ha nem veszünk tudomást a cukorbetegségről.
A cukorbetegség súlyos betegségeket okozhat A diabéteszes neuropátia a cukorbetegség miatt kialakuló veseelégtelenséget jelenti. A vesék olyan "szűrőberendezések", melyek segítenek megtisztítani a vért a méreganyagoktól, és eltávolítani azokat a szervezetből a vizelettel. A cukorbetegség miatt ez a szűrőfunkció sérülhet, vagy idővel teljesen meg is szűnhet, így a vese már nem képes ellátni a feladatát .
A cukorbetegség egyik legismertebb szövődménye a neuropátiaként ismert jelenség, vagyis a magas vércukorszint miatt kialakuló idegrendszeri károsodás. A magas vércukorszint megzavarja, tönkreteszi az idegsejtek azon képességét, hogy egymás között kommunikáljanak, és a különböző szervek, illetve az agy között üzeneteket közvetítsenek. Szintén hozzájárul az idegek károsodásához, hogy a vérerek nem képesek elegendő tápanyagot és oxigént szállítani nekik. Mivel az idegek behálózzák az egész testünket, a neuropátia sokféle tünettel járhat együtt, például égő, viszkető, zsibbadó érzéssel, végtagfájdalommal, izomgyengeséggel, gyomorproblémákkal, merevedési zavarokkal, szívritmuszavarral vagy szédüléssel .
Az immunrendszer gyengülésével is számolni kell a cukorbetegség esetén, így nemcsak a fertőzésekre leszünk fogékonyabbak, de a betegségekből nehezebben is épülünk fel. Különösen nagy veszélyben vannak a cukorbetegek fogai, a fogínygyulladás , az ínyvérzés, a fogszuvasodás megnövekedett rizikójával néznek szembe, és sajnos annak is nagyobb a valószínűsége, hogy ezek miatt a problémák miatt elveszítik a fogaikat. A cukorbetegeknél emellett gyakoribbak lehetnek az afták, a száj gombás fertőzése, illetve az égő száj szindróma .
A szemek a legérzékenyebb szerveink közé tartoznak, és a cukorbetegség rendkívül súlyos károsodásokat okozhat, akár vaksághoz is vezethet. A diabéteszes retinopátia során például a szemben lévő apró erek károsodnak, ez a retina szöveteinek elhalását is okozhatja. A cukorbetegeknél jóval nagyobb a szürke és zöld hályog kialakulásának esélye is.