Ijesztő, de ennyi magyar cukorbeteg

A magyarok közel 10 százalékának cukorbetegsége van, azonban becslések szerint ennél jóval többen érintettek: akár másfél-kétmillióan élhetnek ma hazánkban diabétesszel - mondja Dr. Porochnavecz Marietta belgyógyász-diabetológus.

1-es és 2-es típusú cukorbetegség

A cukorbetegség ( diabetes mellitus ) csak látszólag egységes kórkép, klinikai tünetei nagyban függenek attól, hogy milyen típusú diabéteszről van szó. Az 1-es típusú cukorbetegség autoimmun betegség, örökletes és környezeti tényezők állhatnak kialakulása hátterében. Inzulinfüggő diabétesznek is nevezzük: a szervezet megtámadja a hasnyálmirigyben található inzulintermelő sejteket, és elpusztítja azokat, ezért élethosszig tartó inzulinterápia vár a páciensekre, akik között több a gyermek és a fiatal felnőtt. Az 1-es típusú diabétesz előfordulása magasabb északon és alacsonyabb a déli mediterrán, illetve trópusi államokban, és jellegzetes szezonális halmozódás is megfigyelhető a késő őszi és téli hónapokban (leginkább olyan vírusfertőzések jöhetnek szóba, amelyek kórokozói a hideg évszakban virulensek).

A lakosság közel 10 százaléka cukorbeteg
A 2-es típusú diabétesz szorosan összefügg az életmóddal

A 2-es típusú diabétesz esetében egészen más a helyzet. A szervezet által termelt inzulin nem tudja vércukorszint-csökkentő hatását megfelelően kifejteni, és inzulinrezisztencia (IR) alakul ki. A 2-es típusú cukorbetegség akkor jelenik meg, amikor a szervezet már nem tudja ellensúlyozni az inzulinrezisztenciát, kimerül a hasnyálmirigy. Az állapot szorosan összefügg az egészségtelen életmóddal és a nem megfelelő táplálkozással. Felnőttkori cukorbetegségnek is szokták nevezni, ám ez ma már nem állja meg a helyét, ugyanis nagyon sok súlyproblémával élő gyermeknél és fiatalnál is felfedezik.

Kik vannak veszélyben?

Hazánkban az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegség a lakosság 9,5 százalékát érinti - olvasható a Nemzetközi Diabétesz Adatbázisban. Az Európai Unió országait összehasonlítva: mi a középmezőnyben vagyunk, Portugáliában él a legtöbb (14 százalék) cukorbeteg, Luxemburgban ez az arány nem éri el a 6 százalékot. A részletes adatokat tekintve hazánkban 727 ezer 2-es típusú cukorbeteget számoltak össze 2014-ben (a lakosság 7 százaléka), az újonnan diagnosztizáltak több mint fele nő. Az életkor előrehaladtával egyre több a 2-es típusú cukorbeteg, a 60 év felettiek 20 százaléka él ebben a betegségben - derül ki a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének információjából.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A cukorbetegségnek megfelelő kezelés nélkül komoly mellékhatásai lehetnek, éppen ezért nagyon fontos, hogy tisztában legyünk a kevésbé nyilvánvaló tüneteivel is. Melyek ezek? Kattintson!

Felnőttkorban az esetek közel fele nem ismert, azaz nem diagnosztizálták. Riasztó becslés: akár másfél-kétmillió ember él ma hazánkban ismert vagy ismeretlen módon cukorbetegségben, illetve valamelyik kórmegelőző állapotában. - A betegség kialakulásának kockázatát növeli a 45 év feletti életkor, ha volt vagy van a családban cukorbeteg vagy elhízott ember, nőknél pedig ha volt terhességi diabétesze, nagy súlyú magzatot szült, illetve a kórelőzményben szívbetegség szerepel - sorolja dr. Porochnavecz Marietta.

Terápia élethosszig

A gyógyszeres, illetve inzulinterápia mellett lényeges az életmódváltás rendszeres kardiomozgással és izomerőnövelő edzéssel, valamint az egyénre szabott diéta megtervezése dietetikus részvételével. Miután egy életre szóló állapotról és terápiáról van szó - különösen az 1-es típusú diabétesz esetében -, fontos a rendszeres diabetológiai kontroll vércukorszint-ellenőrzéssel. A gyógyszerek (antidiabetikumok) szedése mellett is fontos az életmódterápia betartása, ugyanis csak így kerülhető el az állapot romlása, a szövődmények, akár a súlyosabb betegségek kialakulása.

Forrás: Cukorbetegközpont

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.