Mikortól számít kórosnak a vércukorérték?

Ha hosszú ideig a normálisnál magasabb a vércukorszint, az komoly ideg-, ér-, szövet- és szervkárosodásokat okozhat. De mit is jelent pontosan a normál tartomány, és mikortól mondható kórosnak a mért érték?

A test fő energiaforrása a glükóz (cukor), amelyhez az elfogyasztott ételekből és italokból jut hozzá a szervezet. A glükózt aztán a vér a test összes sejtjéhez elszállítja. Ha nem vagyunk cukorbetegek, akkor számos testi folyamatunk természetes módon segít abban, hogy vércukorszintünk az egészséges tartományban maradjon – ebben egy hasnyálmirigy által termelt hormon, az inzulin játssza a legnagyobb szerepet. Ha azonban túl kevés a szervezetben az inzulin, vagy a test nem képes azt rendesen feldolgozni, arra magas vércukorszint hívja fel a figyelmet – olvasható a Cleveland Clinic ismertetőjében.

vércukorszintmérés
Ha hosszú ideig a normálisnál magasabb a vércukorszint, az komoly ideg-, ér-, szövet- és szervkárosodásokat okozhat. Fotó: Getty Images

Mikortól kóros a vércukorérték?

Az éhomi vércukor egy egészséges embernél 4 és 6 mmol/liter között, a 2 órás érték pedig 7,8 mmol/l alatt alakul. Cukorbetegséggel állunk szemben, ha az éhomi vércukorérték 7,1 mmol/l-nél, a 2 órás pedig 11 mmol/l-nél magasabb. Azonban már az ennél alacsonyabb értékek is jelezhetnek kóros elváltozásokat.

A cukorbetegséget megelőző állapot – vagyis a prediabétesz – egyik típusa az emelkedett éhomi vércukorszint (IFG). Ilyenkor az éhgyomorra mért érték 6 és 7,1 mmol/l között van. Csökkent glukóztoleranciáról (IGT) pedig akkor beszélhetünk, ha az éhomi érték ugyan 7,1 mmol/l alatt marad, a 120 perces érték azonban már 7,8 és 11,1 mmol/l között mozog.

Tünetek, amelyek magas vércukorszintre utalnak

Mindenképpen ajánlott ellenőriztetni a vércukorértékeinket, ha magas vércukorszintre (hiperglikémiára) utaló tüneteink jelentkeznek. Például az alábbiak:

  • fokozott szomjúság és/vagy éhségérzet
  • gyakori vizelés
  • fejfájás
  • homályos látás
  • állandó fáradtság
  • indokolatlan fogyás
  • hüvelygomba gyakori kiújulása
  • bőrfertőzések
  • lassan gyógyuló sebek

A jelekre és a vércukorértékek változásaira azért érdemes fokozottan odafigyelni, mert a krónikus, akár évekig is elhúzódó, kezeletlenül hagyott hiperglikémia számos komplikációhoz vezethet. Kialakulhat például...

  • diabéteszes retinopátia, amely a szem látóhártyájának betegsége;
  • nefropátia, vagyis vesekárosodás;
  • neuropátia, vagyis idegkárosodás;
  • gasztroparézis, vagyis gyomorbénulás;
  • szívbetegség;
  • stroke.

Teák, amelyek csodát tesznek a vércukorszinttel
A legtöbben nem is figyelnek a vércukorszintjükre addig, amíg ki nem derül, hogy valami probléma van vele. Egyes teafajták segíthetnek kiegyensúlyozni a vércukorszintet, ezáltal megelőzni a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.