Mikortól számít kórosnak a vércukorérték?

Ha hosszú ideig a normálisnál magasabb a vércukorszint, az komoly ideg-, ér-, szövet- és szervkárosodásokat okozhat. De mit is jelent pontosan a normál tartomány, és mikortól mondható kórosnak a mért érték?

A test fő energiaforrása a glükóz (cukor), amelyhez az elfogyasztott ételekből és italokból jut hozzá a szervezet. A glükózt aztán a vér a test összes sejtjéhez elszállítja. Ha nem vagyunk cukorbetegek, akkor számos testi folyamatunk természetes módon segít abban, hogy vércukorszintünk az egészséges tartományban maradjon – ebben egy hasnyálmirigy által termelt hormon, az inzulin játssza a legnagyobb szerepet. Ha azonban túl kevés a szervezetben az inzulin, vagy a test nem képes azt rendesen feldolgozni, arra magas vércukorszint hívja fel a figyelmet – olvasható a Cleveland Clinic ismertetőjében.

vércukorszintmérés
Ha hosszú ideig a normálisnál magasabb a vércukorszint, az komoly ideg-, ér-, szövet- és szervkárosodásokat okozhat. Fotó: Getty Images

Mikortól kóros a vércukorérték?

Az éhomi vércukor egy egészséges embernél 4 és 6 mmol/liter között, a 2 órás érték pedig 7,8 mmol/l alatt alakul. Cukorbetegséggel állunk szemben, ha az éhomi vércukorérték 7,1 mmol/l-nél, a 2 órás pedig 11 mmol/l-nél magasabb. Azonban már az ennél alacsonyabb értékek is jelezhetnek kóros elváltozásokat.

A cukorbetegséget megelőző állapot – vagyis a prediabétesz – egyik típusa az emelkedett éhomi vércukorszint (IFG). Ilyenkor az éhgyomorra mért érték 6 és 7,1 mmol/l között van. Csökkent glukóztoleranciáról (IGT) pedig akkor beszélhetünk, ha az éhomi érték ugyan 7,1 mmol/l alatt marad, a 120 perces érték azonban már 7,8 és 11,1 mmol/l között mozog.

Tünetek, amelyek magas vércukorszintre utalnak

Mindenképpen ajánlott ellenőriztetni a vércukorértékeinket, ha magas vércukorszintre (hiperglikémiára) utaló tüneteink jelentkeznek. Például az alábbiak:

  • fokozott szomjúság és/vagy éhségérzet
  • gyakori vizelés
  • fejfájás
  • homályos látás
  • állandó fáradtság
  • indokolatlan fogyás
  • hüvelygomba gyakori kiújulása
  • bőrfertőzések
  • lassan gyógyuló sebek

A jelekre és a vércukorértékek változásaira azért érdemes fokozottan odafigyelni, mert a krónikus, akár évekig is elhúzódó, kezeletlenül hagyott hiperglikémia számos komplikációhoz vezethet. Kialakulhat például...

  • diabéteszes retinopátia, amely a szem látóhártyájának betegsége;
  • nefropátia, vagyis vesekárosodás;
  • neuropátia, vagyis idegkárosodás;
  • gasztroparézis, vagyis gyomorbénulás;
  • szívbetegség;
  • stroke.

Teák, amelyek csodát tesznek a vércukorszinttel
A legtöbben nem is figyelnek a vércukorszintjükre addig, amíg ki nem derül, hogy valami probléma van vele. Egyes teafajták segíthetnek kiegyensúlyozni a vércukorszintet, ezáltal megelőzni a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +26 °C
Minimum: +10 °C

A kevés gomoly- és fátyolfelhő mellett sok napsütés várható, majd a gomolyfelhők estére összeesnek. Az északnyugati tájakon egy-egy zápor nem kizárt. A nyugati, délnyugati szél helyenként megélénkül. Délután 24 és 29 fok között alakul a hőmérséklet. Késő este 14, 21 fok valószínű. Jó hír, hogy még mindig egy anticiklon határozza meg térségünk időjárását, így fronthatással továbbra sem kell számítanunk.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Jász-Nagykun-Szolnok
Legrosszabbul:
Győr-Moson-Sopron
Kezdjük újra