A terhességi cukorbetegség kialakulásának kockázata csökkenthető, ha a várandós kismama távol tartja magát késő este a mesterséges fénytől, beleértve a mobiltelefonok és az elektronikus eszközök fényét is - derült ki egy új kutatásból.
Az American Journal of Obstetrics and Gynecology Maternal Fetal Medicine című szakfolyóiratban közzétett kutatás kimutatta a kapcsolatot az alvás előtti három órában nagyobb mennyiségű mesterséges fény, és a terhesség alatt kialakuló cukorbetegség fokozott kockázata között.
A tudósok úgy vélik, hogy az éjszakai fényhatás elnyomja a melatonin nevű hormon szintjét, amely megzavarja a szervezet belső óráját, és így hatással van különböző anyagcsere-folyamatokra, például a vércukorszint szabályozására.
Dr. Minjee Kim, az Illinois állambeli Northwestern Egyetemen végzett kutatás vezetője a csapatával együtt 714 nőt vizsgált meg. A kutatás résztvevői mind a második trimeszterben jártak a terhességükben, a vizsgálat során pedig fényérzékelőket kellett viselniük a csuklójukon, illetve alvásnaplót is kértek tőlük. Az eredményekből kiderült:
- azok közül, akik elalvás előtt csak körülbelül 1,7 órát töltöttek sötétben, 16-nál alakult ki terhességi cukorbetegség;
- azok közül, akik körülbelül 2,2 órát töltöttek sötétben, 12-nél alakult ki terhességi cukorbetegség;
- azok közül, akik körülbelül 2,6 órát töltöttek mesterséges fény nélkül, csak háromnál alakult ki terhességi cukorbetegség.
Dr. Kim elmondta: "Azoknál a nőknél, akik a legkevesebb időt töltötték sötétben, ötször nagyobb volt a terhességi cukorbetegség kialakulásának esélye, mint azoknál, akik a legtöbb időt töltötték mesterséges fény nélkül."
A szakember szerint ezek az eredmények azt sugallják, hogy a várandósoknak van egy elég erőteljes eszköz a kezükben, amivel csökkenthetik a terhességi cukorbetegség kialakulását, amit ki is kell használniuk, és távol tartani magukat a mesterséges fénytől az alvás előtti legalább három órában a saját és a baba egészségének érdekében.
Mi az a terhességi diabétesz?
Terhességi diabéteszről akkor beszélünk, ha a cukorbetegség a terhesség során jelentkezik. Mivel a terhesség eleve fokozza a cukorbetegségre való hajlamot, ezért a 24. és 28. terhességi hét között terheléses vércukor vizsgálatot kell végezni: reggel megnézik a kismama éhgyomri vércukorszintjét, majd 75 gramm glükóz elfogyasztása után két órával megismétlik a mérést. Ha ez az érték nem kisebb 7,8 mmol/l-nél, akkor terhességi cukorbetegségről beszélünk. Ha a kiindulási vércukorérték eleve magas, a terheléses vizsgálat nem végezhető el, viszont a betegség fennállása így is kimondható. Sajnos azt sokszor nehéz megállapítani, hogy a probléma már korábban is fennállt-e, vagy pedig ténylegesen csak a terhesség során alakult ki.
Dr. Kim hozzátette, hogy a várandósoknak érdemes nemcsak a mobilokat letenni, hanem a tévét is kikapcsolni az esti időszakban, és inkább egy könyv társaságában, vagy más elfoglaltsággal lazítani. Ha ez végképp nem megy, és szükség van a telefonra, akkor legalább a fényerőt tompítsuk rajta a szakember szerint, kapcsoljuk át sötét üzemmódba, mert ez is sokat segíthet abban, hogy csökkentsük a terhességi cukorbetegség kockázatát.