"A legtöbb melldaganatot 55 és 65 éves kor közötti nőknél diagnosztizáljuk. Országosan évente több mint 7000 új megbetegedést regisztrálnak, de ezeknek mindössze 5-7 százaléka tartozik a 40 év alatti korosztályba" - mondta el dr. Ormándi Katalin radiológus főorvos a delmagyar.hu-nak nyilatkozva. Hozzátette, fiatal nőknek főként akkor kell odafigyelniük magukra, ha egyenes ági rokonaik körében 40 év alatti korban diagnosztizáltak mellrákot vagy petefészekrákot , illetve ha panaszuk van. Ilyen esetekben valóban ajánlott a mammográfiás vizsgálat, amelyet beutalóval lehet megcsináltatni.
Magyarországon jelenleg a 45-65 éves korosztály számára létezik szervezett szűrés, amelyre kétévente hívják be a nőket. Fiatalabb korban azért nem végzik ezt a vizsgálatot rutinszerűen, mert ilyenkor ez a módszer nem elég hatékony, ráadásul fiatalkorban a mirigyszövet még kifejezetten sugárérzékeny. Éppen ezért az emlődiagnosztikával foglalkozó szakember dönti el, milyen vizsgáló eljárást alkalmaz az adott esetben: ultrahang- vagy MR-vizsgálattal is kiegészítheti vagy kiválthatja a mammográfiát.
Panaszok esetén persze mindenképpen érdemes foglalkozni a problémával, mert a fiatalkorban kialakuló rák rendszerint igen agresszív és gyors lefolyású. Ráadásul, bár az összes újonnan diagnosztizált beteg között nem emelkedett a 40 év alattiak aránya az elmúlt években, ezzel együtt viszont a fiatalkori esetszám megnövekedett, ahogy minden korosztályban sokkal több az emlőrákos megbetegedés. Éppen ezért 20 éves kor felett minden nőnek havonta ajánlott elvégezni a mellek önvizsgálatát .