A mellek ellenőrzése havonta ajánlott, és ezt az önvizsgálatot minden 20 év feletti nőnek érdemes elvégezni. Habár az önellenőrzés nagyon fontos, mégsem helyettesíti a mammográfiás vizsgálatot , hiszen a szakavatatlan kéz nem mindig ismeri fel az emlő elváltozásait.
Az emlők mérete
Sokat elárul az egészségükről, ha változik a mellek mérete. A legtöbb nőnek alapvetően nem szimmetrikusak a mellei, azonban a hirtelen változás így is szembeötlő lehet. Elsőként érdemes azt megállapítani, hogy az előző önvizsgálathoz képest változott-e a méretük, ezt pedig leengedett és feltartott keze mellett is el kell végezni.
A mellbimbók és a bőr változása
Sokat elárul az is, hogy változott-e a mellbimbók mérete, illetve a mell bőre. Ha az emlő bőre kipirosodik, megváltozik, érdemes orvoshoz fordulni. Emellett árulkodó jel lehet, ha a mellbimbó befelé húzódik, ilyenkor is érdemes felkeresni a nőgyógyászt.
A mellek tapintása
A melleket az ellentétes kézzel tapintsuk át, kívülről befelé haladva, körkörös mozdulatokkal haladva. Ilyenkor gyakran tapinthatóak csomók a mellben , ám ezek nem törvényszerűen a mellrák következményei. Jelenlétük gyakran teljesen megszokott, azonban ha a szokásosnál többet észlelünk, érdemes szakorvossal is megnézetni.
A mellek váladékozása
A mellbimbók váladékozása sosem jelent jót, terhesség alatt természetesen más a helyzet. Érdemes a váladékot jobban szemügyre venni, ennek színét, állagát, ürülését az orvosnak tolmácsolni.
A hónaljak ellenőrzése
A hónaljak ellenőrzése is fontos, hiszen előrehaladott állapotban itt is megjelenhetnek csomók.
Az emlőfájdalom nem jellemző jelenség, de előfordulhat, így ennek jelenlétéről is érdemes tájékoztatni az orvost. Amint bármilyen gyanú felmerül bennünk, ne halogassuk a szakember felkeresését! Emellett a rendszeres havi vizsgálat is elengedhetetlen, így ne felejtsük el önmagunk ellenőrzését!