Egy kutatás szerint az alma testalkatú nők veszélyeztetettebbek a daganatos megbetegedések szempontjából. A felhalmozódott hasi zsír ugyanis megnöveli a tüdő- és a különböző bélrendszeri rákok kockázatát. Ennek oka, hogy a hasi "úszógumi" egyrészt megemeli a szervezet inzulinszintjét, ami megzavarja a hormontermelést, másrészt pedig a felesleges testzsír krónikus gyulladásokat is előidéz, amelyek összekapcsolódnak a rákos megbetegedések kialakulásával.
A tanulmány vezető szerzője, a dán Mærsk Staunstrup így nyilatkozott a kutatásról: "Köztudott, hogy a menopauza után lelassul a nők anyagcseréje, ami gyakran elhízáshoz vezet. Ilyenkor a nők számára kifejezetten fontos lenne, hogy odafigyeljenek a súlyukra, az elhízás ugyanis nagyban megnöveli a rák kockázatát."
A kutatók 5855, menopauzán átesett, átlagban 71 éves nőt vizsgáltak meg. A résztvevők egészségi állapotát 1999-től 12 éven át követték, amiből végük megállapították, hogy azoknál a nőknél, akik a hasukra voltak elhízva 50 százalékkal nagyobb valószínűséggel alakult ki tüdő-, gyomor- vagy bélrendszeri daganat.
A kutatók az eredmények láttán azt is elmondták, hogy nagyon fontos lenne, ha a változókoron átesett nők is odafigyelnének egészségükre, és nem vennék természetesnek a menopauza után bekövetkező súlygyarapodást. Rendszeres testmozgással és egészséges táplálkozással ugyanis relatíve egyszerűen el lehetne kerülni az akár végzetes kimenetelű megbetegedéseket is.
Forrás: Daily Mail