Rendszeres vizsgálatok
A mellrák időben történő felismerése életmentő lehet, hiszen minél enyhébb a kóros elváltozás, annál kisebb orvosi beavatkozásra van szükség, és annál nagyobb a teljes gyógyulás esélye. A szakmai szervezetek ajánlása szerint 20 éves kor felett havonta ajánlott az emlők önvizsgálata és háromévente az orvosi vizsgálata, majd ez utóbbit 40 éves kor felett évente kellene megejteni. Mammográfiát 30 és 45 éves kor között háromévente, míg 45 és 65 év között legalább kétévente - 50 felett inkább évente - ajánlatos elvégeztetni.
Testsúlykontroll és egészséges életmód
A túlsúly és az elhízás számos betegség kialakulásában szerepet játszhat, nem kivétel ez alól a mell daganatos megbetegedése sem. Ennek az a magyarázata, hogy a gyarapodó testsúllyal emelkedik az ösztrogén nevű női nemi hormon szintje, ami pedig elősegíti a rákos sejtek megjelenését és növekedését. A túl magas testsúly különösen a menopauza után jelent fokozott kockázatot, növelheti továbbá a mellrák kiújulásának valószínűségét is. A testsúly optimalizálása alapvető fontosságú tehát: törekedni kell a rendszeres testmozgásra, és az egészséges táplálkozásra.
A rendszeres mozgás megkezdése előtt konzultáljunk szakemberrel, fontos ugyanis, hogy életkorunknak, testalkatunknak és korábbi aktivitási szintünknek megfelelő edzésbe kezdjünk. Aki korábban nem vagy keveset sportolt, válasszon kevéssé megerőltető mozgásformákat: például tempós sétálást vagy úszást, a lényeg, hogy minél több időt, lehetőleg minden nap legalább fél-egy órát töltsünk testmozgással.
Az egészséges táplálkozás védő szerepéről annyit tudni biztosan, hogy a testsúly csökkentése révén fejti ki kedvező hatását – önmagában az étkezési szokások és a mellrák összefüggéseire nincs szigorú bizonyíték. Mindez – valamint az a tény, hogy a jól megválasztott étrenddel számtalan egyéb betegség kockázata csökkenthető –, azonban elegendő érvet jelent a kiegyensúlyozott, változatos, vitaminokban és fehérjében gazdag, ugyanakkor zsírban szegény diéta betartása mellett.
Ugyanilyen lényeges, hogy felhagyjunk a szervezetbe káros anyagokat juttató szokásainkkal: kerülendő mind a dohányzás, mind az alkoholfogyasztás, közismert ártalmai mellett mindkettő növeli ugyanis a mellrák kialakulásának esélyét is.
Genetikai vizsgálatok
Ma már létezik olyan genetikai vizsgálat , amely kimutatja a mellrákra hajlamosító génmutációkat. Amennyiben a családunkban van előtörténete a megbetegedésnek, fontos lehet megismerni, hordozzuk-e az örökletes kockázatot, hogy a genetikai sérülékenységet megfelelő életmóddal, a szűrő- és egyéb orvosi vizsgálatokon való rendszeres részvétellel próbáljuk kompenzálni.