Így változik a rákkezelés Magyarországon

Évente 32-33 ezer ember veszíti életét daganatos megbetegedés következtében Magyarországon. Az Országos Onkológiai Intézet 2030-ig legalább tíz százalékkal javítana a nem túl fényes mutatón, a tervekhez szükséges finanszírozás kérdése azonban egyelőre nem tisztázott.

"Főként az ellátás és a finanszírozás koncentrálását, eszközök beszerzését és a szervezett szűréseket szorgalmazza az onkológiai intézetben készült nemzeti egészségprogram. Ezzel látják megváltoztathatónak azt a helyzetet, hogy a magyarországi rákhalálozás adatai a legriasztóbbak az Európai Unióban" - írta meg a Népszava .

Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere korábban a főbb halálokokhoz kötődő öt országos intézet vezetőjét kérte fel programalkotásra , hogy aztán ezeket az anyagokat felhasználva állhasson össze egy új népegészségügyi program. Ezek közül a lap birtokába került az onkológiai intézetben készült Magyar Nemzeti Rákellenes Program, amelynek készítői maguk is elismerik azt az egészségpolitikai kudarcot, hogy nemcsak az unióban, de az OECD országok között is Magyarországon hal meg arányaiban a legtöbb ember rákban.

Az onkológiai centrumokra bíznák a daganatos betegek kezelését
Az onkológiai centrumokra bíznák a daganatos betegek kezelését

Szűrések és onkológiai centrumok

"...amennyiben minden kolléga feladná az összes egyéb szakmai aktivitását, és kizárólag vastagbélrákszűréssel foglalkoznánk, akkor tehetnénk a leghatékonyabb segítséget a társadalomnak. Sajnos azonban ma sincs elég képzett endoszkópos szakember az országban, aki aktívan tudna foglalkozni a szűréssel" - dr. Madácsy László gasztroenterológus szerint a kolonoszkópos vizsgálaton alapuló vastagbélrákszűrés az összes daganatos szűrés közül a leghatékonyabb. Részletek itt.

A dokumentum nem tér ki részletesen a rosszindulatú daganatos betegségek elsődleges megelőzési módjaira, így az életmódbeli rizikófaktorok kezelésére, az egészségesebb környezet megteremtésére és az iskolázottság növelésére. Ehelyett inkább a szűrővizsgálatokkal csökkentené a megbetegedések és a halálesetek számát. A szerzők szerint például már az idei évben biztosan elindul az összes hasonló program között a leghatékonyabbnak tartott, Magyarországon évtizedek óta tervezett vastagbélrákszűrő-programot. Emellett Európában is az elsők között beindítanák az alacsony dózisú CT-vel végzett tüdőrákszűrést. A módszerrel évente 200 ezer embert vizsgálnának meg, ugyanakkor az ehhez szükséges eszközpark kialakítása mintegy 12-13 milliárd forintba kerülne.

Ami a már kialakult betegségek kezelését illeti, az onkológiai intézet azt javasolja, hogy a jövőben csak a feladatra kijelölt onkológiai centrumokban végezhessék a rákbetegek gyógyítását, míg a többi egészségügyi intézmény legfeljebb a megelőzésben, a korai felismerésben, a gyógyulók rehabilitációjában és a palliatív ellátásban vehetne részt. Ezzel együtt állami finanszírozásban is csupán az említett központok részesülhetnének a kezelésért, elvonva ezt a pénzt a daganatkezelésre nem kijelölt intézményektől. A rákgyanús pácienseket tehát azonnal a megyei centrumokba kellene beutalnia az orvosoknak, még úgy is, ha ez több utazással - és utazási költséggel - járna a betegek számára.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A Népszava megemlíti, hogy a Magyar Nemzeti Rákellenes Program mellé nem készült összegző költségvetés, azaz nem ismert, hogy a tervek megvalósítása teljes egészében mekkora összeget igényelne, továbbá a jövő évi állami költségvetésben sem szerepel külön forrás a nemzeti programra vonatkozóan.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra