Egyre nagyobb arányban vannak a diagnosztizált tüdőrákosok között olyanok, akik egy szál cigarettát sem vettek a kezükbe - hívja fel a figyelmet cikkében a Guardian. A Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) szerint a tüdőrák a daganat okozta halálozások ötödik leggyakoribb oka világszerte, és bár nagy arányban a dohányfüst felelős érte, más környezeti tényezők is szerepet játszhatnak a kialakulásában.
A tüdőrák továbbra is a rák előfordulásának és halálozásának vezető oka világszerte, 2022-ben körülbelül 2,5 millió embernél diagnosztizálták a betegséget. A szervezet szerint a nemdohányosokban kialakuló tüdődaganat túlnyomórészt adenokarcinómaként fordul elő, amely a betegség négy fő altípusa közül a legdominánsabb lett mind a férfiak, mind a nők körében világszerte. A kutatók szerint a jelentés hátterében több tényező is állhat, ezek közül az egyik legjelentősebb a légszennyezés, amely 2022-ben körülbelül 200 ezer adenokarcinómás eset kialakulásához járulhatott hozzá világszerte. A légszennyezettségnek tulajdonítható adenokarcinóma legnagyobb arányban Kelet-Ázsiában, különösen Kínában sújtotta a lakosságot.
A tüdőrákot meglehetősen "alattomosnak" tartják a szakemberek, mert a korai stádiumban gyakran nem jár együtt látványos tünetekkel, azonban könnyen áttéteket képezhet, és sokszor csak akkor fedezik fel, amikor a beteg már menthetetlen. A rendszeres szűrővizsgálatoknak nagyon fontos szerepük van abban, hogy a betegséget időben felfedezzék, azoknak pedig, akiknek a családjában már előfordult tüdőrákos eset, akik dohányfüstnek vagy egyéb káros gázoknak vannak kitéve, mindenképpen érdemes odafigyelni az esetleges figyelmeztető jelekre. Erről részletesebben az alábbi cikkünkben írtunk.