A tüdődaganatosak száma a férfiak között egyértelműen csökken, míg a nőknél enyhe emelkedés figyelhető meg. Ez összességében lassú csökkenést jelent. A változásért el kellene érni, hogy a nők körében a hetvenes évektől elterjedt dohányzási tendencia megforduljon - hangsúlyozta az államtitkár.
A legnehezebben kezelhető daganattípus
Ahogy már korábban megírtuk , a tüdőrák a legnehezebben kezelhető daganattípusok közé tartozik, ráadásul nagyon drága is: tavaly például 24 milliárd forintot költött a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) a tüdődaganattal összefüggő ellátásokra. Ebből tízmilliárd forint volt a fekvőbeteg-ellátás költsége, egymilliárd forint a speciális eszközpark támogatására ment, valamint 11 milliárd jutott az úgynevezett tételes gyógyszerekre, amelyekből egy beteg éves kezelése akár egymillió forintba is kerülhet.
Fontos a megelőzés
A daganatok kialakulásánál egyébként 70-80 százalékban a helytelen táplálkozás játssza a főszerepet, az alkoholizmus és a dohányzás kombinációja pedig a negyvenszeresére növeli a fej-nyaki rákok kialakulásának kockázatát. Magyarországon viszont az utóbbi időben jelentős lépések történtek a prevenció érdekében. Többek között megszületett a nemdohányzók védelmét szolgáló törvény, bevezették a mindennapos testnevelést, és több szűrőprogram is indult. Jelenleg azonban csak az emlő-, a méhnyak-, a vastagbél- és a végbélrákot lehet szűrni.
A daganatok mintegy 80 százalékát kitevő nem kissejtes tüdődaganatok kezelésére új, innovatív terápiák jelentek meg az utóbbi években, de az eredményesség szempontjából a műtét a leglényegesebb terápiás forma. A tüdőrák ötéves túlélése azonban Magyarországon rendkívül alacsony, mindössze 17 százalék, ezért mindent meg kell tenni azért, hogy ebben előre tudjon lépni az ország. Ennek érdekében például érdemes lenne rendszeresen szűrni a magas kockázatú betegeket, vagyis azokat, akik legalább 30 évig napi egy doboz cigarettát elszívtak és/vagy 55 évnél idősebbek.