Nőknél a BRCA1 gén mutációja mintegy 85 százalékra növeli az emlőrák, 40 százalékra a petefészekrák kialakulásának kockázatát.
Maga a mutáció a hölgyek 0,1 százalékát érinti, és az abból fakadó hátrány kiküszöbölésének eszköze a megelőző műtét lehet - talán a leghíresebb eset Angelina Jolie-é , aki mindkét mellét eltávolíttatta. Azonban most brit kutatók egy alternatív megoldást kínálnak.
Kienan Savage és munkatársai arra a következtetésre jutottak, hogy a mutáns BRCA1 gén mellett kialakuló daganatos elváltozást az ösztrogén nevű női nemi hormon hívja elő, azért megfelelő megközelítés lehet az antiösztrogén terápia. Emiatt a munkacsoport már szervezi a szóban forgó szerek klinikai kipróbálását, mely vélhetően 12 hónapon belül el fog kezdődni.
Egy korábbi tanulmány szerzői viszont azt hangsúlyozta, hogy vitathatatlan a melleltávolítás előnye. Mint a című szakfolyóiratban megjelent cikkben írták, nagyobb a túlélési esélyük azoknak a nőknek, akik az emlőrák diagnózisa után mindkét mellüket eltávolíttatják, mint azoknak, akik csak az egyiket.
A kutatók kimutatták, hogy 100 nő közül, akinek a mellrák korai stádiumában történő felfedezése után közvetlenül mindkét emlőjét eltávolították, 87 húsz évvel később is életben volt, míg az egyik emlő eltávolítása mellett döntők közül csupán 66.