Te ki vagy és mit teszel a rák ellen? - ez az idei Nemzeti Rákellenes Nap szlogenje. Nem véletlenül, hiszen a daganatos megbetegedések egyharmada megelőzhető lenne, ha az emberek jobban odafigyelnének a saját egészségükre. A lakosság többsége viszont nem tudja, miért betegszik meg, és azt sem, hogy mit kellene tennie a daganatos megbetegedések megakadályozásáért. A Magyar Rákellenes Liga ezért a cselekvés és az öngondoskodás fontosságára hívta fel a fegyelmet.
Rosszul állunk a megelőzés terén
Az egyoldalú, rostszegény táplálkozás, a magas kenyér- és húsfogyasztás, valamint a megrendítően alacsony gyümölcs- és zöldségfogyasztás egyaránt jelentősen hozzájárul a daganatos megbetegedések kialakulásához.
Tovább rontja egészségünket, hogy az adatok szerint rengeteg káros anyaggal terheljük a szervezetünket: a 15 évnél idősebb lakosság mintegy harmada dohányzik, ezzel az aránnyal pedig a 16. helyen állunk az uniós országok listáján. Egy másik felmérésből pedig az derült ki, hogy a magyarok 16,3 százaléka heti rendszerességgel fogyaszt alkoholt.
Egy kis odafigyelés életet menthet
Kellő öngondoskodással, saját testünk változásainak figyelésével és azok felismerésével idejében felfedezhető egy esetleges daganatos megbetegedés. A Magyar Rákellenes Liga szerint az alábbiak észlelése esetén mielőbb forduljunk orvoshoz:
- anyajegyen, szemölcsön látható változások
- indokolatlan fogyás
- nyelési nehézségek
- nem múló köhögés, rekedtség
- érezhető csomó, duzzanat a mellben vagy a herékben
- fekély, sérülés a bőrön, ami nem gyógyul
- véres, szokatlan széklet vagy vizelet
- szokatlan vérzés, váladékfolyás
Fontos továbbá a rendszeres szűrővizsgálatokon való részvétel. Az állam egyre több szűrési lehetőséget biztosít, legújabb programja például a vastagbéldaganat szűrésére irányul. Fontos azonban megemlíteni, hogy ezek a szűrések csak rendszeres részvétel mellett tudják hatékonyan segíteni az esetleges daganatos betegségek felismerését.
Életmódváltással az egészségért
Jelentősen csökkenthető a daganatos megbetegedések kialakulásának kockázata az Európai Rákellenes Kódex pontjainak betartásával is. A kódex az Egészségügyi Világszervezeten (WHO) belül működő Nemzeti Rákkutató Ügynökség (IARC) és az Európai Bizottság közös munkája. Az idén 32 éves kiadvány tartalmát a bizonyítékokon alapuló orvoslás jegyében időnként megújítják, de a célja változatlan: tájékoztatni az embereket azokról a lehetőségekről, amelyekkel ők maguk vagy családtagjaik tehetnek a daganatok kialakulása kockázatának csökkentése érdekében.
- Dohányzás: amennyiben dohányzik, mielőbb szokjon le, ne fogyasszon semmiféle dohányterméket, valamint kerülje a passzív dohányzás okozta veszélyeket is! Otthonát tegye dohányfüstmentes övezetté!
- Egészséges testsúly: tegyen arról, hogy egészséges testsúlya legyen, ne hízzon el!
- Testmozgás: próbáljon minél többet mozogni, legyen minél aktívabb, ne töltsön túl sok időt ülő helyzetben!
- Táplálkozás: fogyasszon egészséges ételeket, iktasson be étrendjébe sok teljes kiőrlésű gabonából készült terméket, hüvelyeseket, zöldséget és gyümölcsöt! Mértékkel fogyasszon cukros vagy túl zsíros ételeket! Kerülje a feldolgozott hústermékeket, mértékkel fogyasszon vörös húsokat és magas sótartalmú ételeket!
- Alkohol: tartson mértéket az alkoholfogyasztásban, de az a legjobb, hogyha egyáltalán nem fogyaszt semmilyen alkoholt!
- Napozás, UV sugárzás: óvakodjon a túlzásba vitt napozástól, a gyermekeket fokozottan óvja a napsugárzástól, valamint használjon naptejet! Ne használjon szoláriumot!
- Szennyező anyagok: kövesse a szükséges biztonsági előírásokat, és összességében is óvakodjon a rákkeltő anyagoktól (például azbeszt, benzol, levegőszennyezés), függetlenül attól, hol is tartózkodik!
- Sugárzás: tájékozódjon, hogy otthona, környezete nincs-e kitéve a természetes, magas radonsugárzásnak! Ha igen, tegyen lépéseket ezen állapot csökkentésére! Szellőztessen naponta!
- Szoptatás: az anyák a szoptatással együtt csökkenthetik a daganatos megbetegedések kialakulásának kockázatát, éppen ezért, ha csak teheti, szoptassa kisbabáját!
- Hormonterápia: a hormonpótló kezelések növelhetik a rák bizonyos fajtáinak kockázatát, ezért csak korlátozottan alkalmazzon ilyeneket!
- Védőoltások és fertőzések: gondoskodjon arról, hogy gyermekei részt vegyenek a következő oltási programokban!
- Szűrés: az életkor előrehaladtával rendszeresen vegyen részt a különféle szűrési programokban, hiszen a korai felismeréssel egyenes arányban nőhet az adott kezelés sikeressége!