Új módszerrel kezelik a rákbetegeket Debrecenben

Magyarországon elsőként vezettek be egy speciális sugárkezelést a Debreceni Egyetem (DE) Klinikai Központjában. Az új rendszer segítségével a terápia pontosabbá, ezáltal biztonságosabbá válik, jelentősen csökkentve a mellékhatások kockázatát.

Az Onkoradiológiai Klinikán négy beteget kezeltek a napokban az Elekta lineárisgyorsító-családjának legfejlettebb eszközével, a Versa HD-RS berendezéssel, amely egy kétmilliárd forintos fejlesztés keretében tavasszal érkezett a Debreceni Egyetem Klinikai Központjába – olvasható a DE híroldalán szerdán megjelent cikkben. A berendezés a felszínvezérlő rendszernek (Surface Guided Radiation Therapy, SGRT) köszönhetően valós idejű kontrollal vezérelt sugárkezelést tesz lehetővé.

felszínvezérló sugárterápiás rendszer, Surface Guided Radiation Therapy, SGRT, Debreceni Egyetem Klinikai Központ
Az új rendszer folyamatosan nyomon követi a beteg pozícióját sugárkezelés közben. Fotó: Debreceni Egyetem

„A sugárterápia előtt készített CT-felvételt kiegészítve a berendezés a betegről háromdimenziós modellt állít elő, és ezt veti össze az asztalon fekvő páciens tényleges pozíciójával. A gép a kezelés közben a beteg helyzetét egy modern kameratechnológia segítségével folyamatosan figyeli, így biztosítva, hogy a sugárzás nagyon nagy pontossággal, biztonságosan eljusson a célterületre. Emellett nem csak figyeli a beteg helyzetét, hanem be is avatkozik, leállítja a sugárnyalábot, ha a páciens a pozícióból egy beállított határértéken kívülre kerül. Akkor folytatódik a kezelés, ha a beteg újra a megfelelő pozícióba kerül” – magyarázta Kovács Árpád, az Onkoradiológai Klinika igazgatója.

Egyre több beteg kaphat így kezelést

A pontosabb eljárásnak köszönhetően csökkenthetők a sugárterápia közben kijelölt úgynevezett biztonsági margók, így a kezelés kevesebb egészséges szövetet terhel. Kisebb a mellékhatások (például bőrégés, tüdő- és szívfibrózis) kialakulásának veszélye, miközben ugyanazt a klinikai eredményt lehet elérni. A képvezérléssel, felszínvezérléssel felszerelt berendezést ilyen konfigurációban Magyarországon kizárólag a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Onkoradiológiai Klinikáján alkalmazzák. A klinikán elsőként szeptember közepén négy beteg terápiáját kezdték el vele: egy kismedencei és két tüdő-sugárkezelést, valamint egy mélybelégzéses emlőkezelést végeztek.

„Az emlőkezelést a beteg mély belégzése utáni helyzetben alkalmazzuk, aminek köszönhetően az emlő távolabb kerül a szívtől és a tüdőtől, így azokat kisebb sugárdózis-terhelés éri. A rendszerrel elvégezhető a sugárkezelés teljes spektruma, valamennyi sugársebészeti beavatkozás vezérlésére alkalmas. A jövőben fokozatosan bővítjük a kezelendő betegek számát, a többi között a gyermekek terápiájában is szeretnénk alkalmazni” – árulta el Kovács professzor.

„A legfontosabb cél, hogy a világszínvonalú technológia alkalmazásával minél több beteget gyógyítsanak meg az Onkoradiológiai Klinikán. Bízom abban, hogy az intézmény nemcsak magyarországi központ lehet ezen a területen, hanem az egyik meghatározó európai centrummá is válhat, amely a jövőben tovább növelheti a Debreceni Egyetem Klinikai Központ ismertségét és elismertségét” – hangsúlyozta Szabó Zoltán, a Klinikai Központ elnöke. Az Onkoradiológiai Klinikán jelenleg évente mintegy kétezer új beteg sugárkezelését végzik. Az intézmény regionális központként két és fél millió ember sugársebészeti ellátásáért felel.

Tudod, mennyit kell innod különböző életkorokban? Teszteld tudásodat!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Pillagó alakú bőrpír jelezheti a nőkre különösen veszélyes betegséget
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +5 °C

Átmenetileg nagy területen kiderül az ég, de nyugaton-délnyugaton, valamint az Északi-középhegység és az Észak-Alföld térségében is réteges felhőzet képződhet az éjszaka során. Csapadék általában nem lesz, de hajnalban délnyugaton gyenge eső, szitálás nem kizárt. Gyenge marad a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 2 és 7 fok között alakul, de a derült északkeleti tájakon gyengén fagyhat, míg a felhős délnyugati részeken több fokkal enyhébb lehet a hajnal. Napközben hidegfronti hatás érvényesül, ami a frontérzékenyek számára kellemetlen tünetekkel szolgálhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Bács-Kiskun
Legrosszabbul:
Somogy
Kezdjük újra