Egy újfajta kezelés honosítása segíthet a leukémiában és másfajta, hematológiai daganatos betegségekben küzdő magyar betegeken. Az úgynevezett CAR-T kezelés a jelenleg ismert egyik legkorszerűbb sejtterápiás eljárás, amely egyes vérképzőszervi daganatos betegségek gyógyításában lehet eredményes - közölte a projektben részt vevő Dél-pesti Centrumkórház - Országos Hematológiai és Infektológiai Intézete. A most induló, kétéves projekt célja, hogy a CAR-T technológiához szükséges eszközök és szakmai tudás hamarosan Magyarországon is rendelkezésre álljon.
Világszínvonalú terápiás eljárást vezetnek be
A CAR-T kezelés a sejtterápiát és az immunterápiát ötvöző innovatív eljárás, amely bizonyos hematológiai daganatos betegségek kezelésében - így a gyermekkori akut limfoblasztos leukémia és a felnőttkori diffúz nagy B-sejtes limfóma kórképek kezelésében - eredményesen alkalmazható. Az eljárás során a kezelést végző orvosszakmai és kutatócsoport a betegek saját immunsejtjeit "vértezi fel" daganatfelismerő és daganatsejt-pusztító tulajdonságokkal.
Első lépésként a szakemberek speciális eljárással immunsejteket nyernek a betegtől. Ezután a kinyert sejtek genetikai állományának módosításával képessé teszik azokat a daganatos sejtek felismerésére és elpusztítására. A génmódosítással előállított immunsejtek a kezelés elnevezését adó CAR-T sejtek, melyek a beteg vérkeringésébe infúzión keresztül visszajuttatva hatékonyan képesek felvenni a harcot a daganatsejtekkel.
A közlés szerint a világszínvonalú terápiás eljáráshoz speciális eszközökkel felszerelt laboratórium és magas szintű szakmai ismeretek szükségesek. A nemzetközi együttműködésben most induló, "Országos Intézetek transznacionális és innovációs fejlesztései" elnevezésű program célja, hogy az Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet terápiás palettája bővüljön, és lehetőség nyílhasson a legkorszerűbb sejtterápiás kezelések, ezen belül a CAR-T kezelés bevezetésére és alkalmazására az onkohematológiai betegek ellátásában.