A Cleveland Clinic a kutatási eredményeket az Amerikai Urológiai Szövetség éves ülésén mutatta be. A tanulmány megállapította, hogy az IsoPSATM teszt képes különbséget tenni a magas és az alacsony kockázatú betegség, valamint jóindulatú jellemzők között.
Bár széles körben használják, a jelenlegi PSA teszt olyan detektálási stratégiákra támaszkodik, amelyek nem elég jól specifikálják a rákot, s azoknak a férfiaknak csak a 25 százaléka bizonyul rákosnak, akiknél a PSA-tesztek eredményei miatt végeznek prosztata biopsziát. Ráadásul ezek a tesztek a betegség agresszivitásának fokát sem képesek meghatározni.
A IsoPSA vizsgálat azonban új módon azonosítja a prosztatarákot . A teszt a molekuláris szerkezeti változásokat detektálja a fehérje biomarkerekben. A rákot e változások alapján határozza meg, szemben a jelenlegi vizsgálatokkal, amelyek csak egyszerűen megmérik a fehérje koncentrációját a páciens vérében.
„Annak ellenére, hogy a PSA-teszt kétségtelenül az egyik legsikeresebb a biomarkerek a történetében, a korlátai jól ismertek. A jelenleg rendelkezésre álló prosztatarák diagnosztikai tesztek olyan biomarkerekre támaszkodnak, amelyeket befolyásolhatják a ráktól független fiziológiai tényezők is” – mondta Eric Klein, Cleveland Clinic Glickman Urológiai és Vese Intézetének elnöke. Szerinte ezek a vizsgálati eredmények azt mutatják, hogy a PSA fehérje szerkezeti változásai hatékonyabbak a rák kimutatására, és segít elkerülni a szükségtelen biopsziát az alacsony kockázatú betegek esetében.
Forrás: sciencedaily.com