Az első hír egy olyan gyógyszer klinikai próbáinak megkezdéséről szólt, amely képes megszüntetni az 1-es típusú cukorbetegség szövődményeit. Ez az érintetteknek óriási segítség lehet, hiszen a kór egész életüket megváltoztatja, lerontva az életminőségüket. A világon először Cardiffban adták be két betegnek azt a hatóanyagot, amely regenerálhatja a vércukor kontrollálásában kulcsfontosságú hormontermelő sejteket. Ha a beavatkozás sikeres lesz, csökkenti a betegek függését a napi injekciózástól - írja a Newsweek .
1-es típusú diabéteszben az összes cukorbeteg mintegy 5 százaléka szenved. Ők azok, akiknek egy autoimmun rendellenesség miatt (általában már gyermekkorukban) nagy részben elpusztultak az inzulintermelő sejtjeik, így egész életük folyamán vércukorszintjük folyamatos megfigyelésére és naponta többször inzulininjekció beadására kényszerülnek.
Regenerált inzulintermlő sejtek
Bár fontos lépéseket tett már az orvostudomány a cukorbetegség kezelésében, a megelőzés terén elért eredmények eddig hiányoztak. A mindennapi kezelést igénylő diabéteszes betegeknek a nagyon magas és a nagyon alacsony vércukorszint veszélyével kell megküzdeniük. Az alacsony vércukorszint például szédülést, zavartságot és hideg izzadást okozhat, míg a magas vércukorszint potenciálisan halálos állapotot, amelyet diabéteszes ketoacidózisnak neveznek. A krónikus magas vércukorszint többek között szem-, vese-, szív- és lábproblémákat okozhatnak, a szövődmények pedig vaksághoz, amputációhoz és akár halálhoz is vezethetnek. Ennek a kórnak jelenleg nincs gyógyszere.
A Cardiffi és a Vale Egyetem klinikai kutatóintézetének tudósai azonban remélik , hogy az új gyógyszer jelentős hatással lesz az 1-es típusú cukorbetegek életére. Három nappal az adagolás megkezdése után mindenesetre egyik beteg sem jelentett súlyos mellékhatást. De a kutatás nagyon korai szakaszban van, és hosszú időbe telik, amíg alapos ismereteket szereznek a kutatók a gyógyszer biztonságosságáról és hatékonyságáról. A kísérleteket nyolc további résztvevővel folytatják, akik már legalább két éve cukorbetegek.
Az 1-es típusú cukorbetegséggel élőknek nemrégiben az is jó hír volt, hogy kutatók szerint a tuberkulózis elleni vakcina alkalmazása jelentős előrelépést jelenthet cukorbetegségük kezelésében. De ebben az esetben is még hosszan tartó, komoly klinikai vizsgálatok vannak hátra a széleskörű alkalmazás engedélyezéséig.
A BCG beindítja a sejtek cukorfogyasztását
Harvardi kutatók a Massachusettsi Általános Kórház orvosaival karöltve ugyanis arról számoltak be , hogy az 1900-as évek elején kifejlesztett vakcina lehet a súlyos diabéteszes szövődmények megelőzésének kulcsa. Valamivel több mint három éve körülbelül 50 olyan páciens kapta meg a tuberkulózis elleni oltást, aki 1-es típusú cukorbetegségben szenved, a vakcina hatására pedig átlagos vércukorszintjük hosszú távon is jelentősen csökkent.
A kutatást vezető orvos, a kórház immunbiológiai laboratóriumának igazgatója, Denise Faustman elmondta, hogy a cukorbetegség kezelésében a vércukorszint csökkentése a megszokott, amely az életminőség javítását és a szövődmények kockázatának mérséklését hozza magával. A kezelések megkezdése után 3 és fél évvel elmondhatta, hogy a vércukorszintet egyes esetekben élesen csökkentették a normális szintig, ahol ott is maradt aztán. Ugyan nem minden beoltott beteget sikerült megszabadítani az inzulinhasználattól , de az átlagos vércukorszintet több mint 10 százalékkal mérsékelték, és ez éveken keresztül kitartott, amit a kutató elfogadható eredménynek tart. Ez azért különösen érdekes, mert a kutatásban résztvevő páciensek már legalább 10 éve 1-es típusú cukorbetegek voltak.
Hivatalosan a vakcinát bacillus Calmette-Guerin (BCG) néven ismeri a világ (minden magyar gyermeket is beoltanak vele), és mintegy 100 éve használják. Alkalmazásakor nem növekedett az inzulintermelés vagy csökkent az inzulinrezisztencia, ezért más lehetőségeket kellett keresni a hatásosság mögött. Úgy vélik, hogy az úgynevezett aerob glikolízis nevű folyamat okozza a kedvező hatást, amely a sejteket több cukor fogyasztására sarkallja. A folyamat, úgy tűnik, leáll, amikor a vércukorszint csökken, ez pedig megakadályozza, hogy a vércukorszint túl alacsonyra essen, ami szintén problémát jelenthet. Faustman szerint ez azt jelentheti, hogy a vakcina hasznos lehet a 2-es típusú cukorbetegeknél is - írja a WebMD .