Mérsékelt mennyiségű fekete csokoládé sok szempontból előnyös az egészségünkre nézve. Olyannyira, hogy a csokoládét az öregedés elleni, gyulladásgátló " szuperételnek " tekintik, amire rendszeresen szüksége van az agynak és a testnek. A csokoládé egészségi előnyeit firtató tanulmányok egyre több új és izgalmas felfedezéssel rukkolnak elő. Különösen a kognitív funkció, a hangulat és a szív- és vérrendszer egészségének fenntartásában találtak pozitív hatásokat. A rendszeresen fogyasztott megfelelő csokoládé segít megőrizni a szív- és érrendszer hatékonyságát, az elme élességét és éberségét, valamint a nyugodt hangulatot - írja a University Health News .
A csokoládé a Theobroma kakaófa fermentált, pörkölt és finomra őrölt magjából készül. A "70 százalékos" címkével ellátott csokoládé a jó választás, mert 70 százalék őrölt kakaót és 30 százalék cukrot tartalmaz. A őrölt kakaó kakaóvajból (természetes olajból), valamint a kakaómag őrölt részecskéiből áll. A őrölt kakaó a különböző gyógyászati tulajdonságokat hordozó fitokémiai anyagok erős keverékét tartalmazza.
Miért egészséges?
A kakaó elsődleges hatóanyagai a polifenolok (főleg flavanolok és proantocianidinek) és a metilxantinok (főként teobromin). Ezeket a vegyületeket széles körben tanulmányozták, és úgy gondolják, hogy a csokoládé terápiás hatásainak többségéről ezek tehetnek a szervezetben fellépő többszörös hatásuk révén.
A csokoládé legfontosabb hatásai: antioxidáns, gyulladásgátló, gátolja a vérrögök kialakulását, fenntartja a véredények rugalmasságát, védi az idegsejteket, csökkenti az inzulinrezisztenciát , növeli az agyba történő véráramlást, pozitívan hat a testtömeget szabályozó génekre, gátolja a rák növekedését. Ezeken a mechanizmusokon keresztül, a kutatások szerint a csokoládé az egészséget szolgálja, segítve az agy és a szív-és érrendszeri betegségek kezelését és megelőzését.
A csokoládé és az agy
Kimutatták, hogy a csokoládé javít a depressziós és a szorongásos állapoton, elősegíti a nyugalom és elégedettség érzését. Úgy gondolják, hogy mind a flavanolok, mind a metil-xantinok szerepet játszanak a csokoládé hangulatvédelmi hatásaiban. Egy tanulmány kimutatta, hogy az egészséges alanyok nyugodtabbak és elégedettebbek voltak, miután nagy mennyiségű polifenolt tartalmazó sötét csokoládéitalt fogyasztottak napi rendszerességgel. A polifenolokat nem tartalmazó, placebo-csokoládéitalt fogyasztók hangulata viszont nem változott. A polifenol nélküli csokoládéhoz képest a magas polifenolos csokoládé javította a depresszió és a szorongás, illetve egy másik tanulmány szerint a krónikus fáradtság szindróma tüneteit is.
Kutatások szerint a csokoládé fogyasztásakor felszívódó flavanolok behatolnak és felhalmozódnak a tanulásban és a memóriában részt vevő agyi régiókban, különösen a hippokampuszban. A hatóanyagok növelik az agy véráramlását, elősegítik az új idegsejtek kialakulását, javítják a neuronok működését, fokozzák a közöttük lévő kapcsolatokat, és megvédik őket a szabadgyököktől.
A Hypertension című folyóiratban megjelent egyik tanulmány azt mutatta, hogy az enyhe kognitív károsodásban szenvedő időseknél jelentősen javultak az agyi funkciók, ha nyolc héten át naponta magas flavanolszintű kakaóitalt kaptak. A magas flavanoltartalmú fekete csokoládé már egyetlen adagjának elfogyasztása után is kimutatható, hogy az egészséges felnőtteknél javítja a kognitív tesztek teljesítményét, beleértve a memóriatesztet is.