Azok után, hogy négy év alatt több mint 30 ezer brit háztartásban élő ember alvásmintáit elemezték, a Warwicki Egyetem Pszichológiai Tanszéken dolgozó tudósok kiszámították , hogy a jó alvás olyan nagy lökést ad az embereknek, mintha 120 ezer fontot (körülbelül 40 millió forintot) nyernének a lottón. A Sleep című folyóiratban megjelent tanulmány megmutatta, hogy a jó alvás jelentősen javítja a mentális egészséget, és ugyanolyan alkalmas a boldogság eléréshez, mint az említett lottónyeremény.
Dr Nicole Tang, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás kimutatta, hogy az alvás minőségének és mennyiségének javítása hatékony, egyszerű és olcsó módszer a társadalom egészségének és jóllétének növelésére. Ugyanakkor figyelmeztetett, hogy az altatótabletták szedése nem szünteti meg az álmatlanság káros hatásait. "A jelenlegi eredmények azt mutatják, hogy az alvás pozitív hatása a jobb fizikai és szellemi állapot kialakulásához kapcsolódik" - mondta Dr. Tang.
A gyógyító alvás
"A klinikai vizsgálatokon kívül is látszik az alvás gyógyító potenciálja: a jobb alvás előnyei mindenki számára hozzáférhetőek, és nemcsak azok számára vannak fenntartva, akik rendkívül rosszul alszanak, ezért intenzív kezelésekre van szükségük." A kutató kifejtette, hogy fontos kideríteni, milyen különbségek tapasztalhatóak azok között, akik az idők folyamán pozitív és negatív változást mutatnak az alvásban. Azt is ki fel kell tárni, hogy milyen életstílus-tényezők és napi tevékenységek segítenek előmozdítani a jobb alvást.
Az Egyesült Királyságban az elégtelen alvás évente 40 milliárd fonttal terheli meg a gazdaságot, ami az ország GDP-jének 1,86 százalékát teszi ki. Érdekes módon a magyarországi kutatások is nagyságrendileg hasonló arányt mutattak ki.
Az alváshiány nemcsak azért hat negatívan, mert csökkenti a koncentrációt, ezáltal pedig a munkahatékonyságot, de sok kór, köztük krónikus betegségek kialakulásában is közrejátszik, ami rengeteg munkanap elvesztését eredményezi. Emellett az alváshiány miatt fellépő fáradtság következtében munkahelyi és különösen közúti balesetek is bekövetkeznek annak ellenére, hogy a veszélyes munkakörökben szigorúan ellenőrzik a pihenőidőt.
Ha azt nézzük, hogy milyen viselkedés vagy életmód hat negatívan az alvásra, akkor elsősorban egészségi problémákat találunk, például az elhízást , a túlzott alkoholfogyasztást, a cukros italok fogyasztását, a dohányzást, a testmozgás hiányát, a mentális egészségi problémákat, de komoly hatással van rá a hosszú távú egészségi állapot romlása, a munkahelyi stressz, a több műszakos munkarend, a szabálytalan munkaidő, a pénzügyi gondok és a hosszú ingázás is.
Az AXA PPP egészségügyi szolgáltatócég felmérése szerint az emberek több mint fele (54%-a) gyakran vagy néha alvászavarokkal küzd, 10 százalékuk pedig folyamatosan.
Magyar állapotok
Nálunk a helyzet lehet, hogy ennél is rosszabb. Egy korábbi tanulmány szerint ugyanis a magyar lakosság 70 százalékánál jelentkezett már alvászavar , a lakosság 30 százaléka pedig folyamatosan szenved az alvászavar, a rossz alvás vagy az álmatlanság kellemetlen tüneteitől. Ezért a potenciál, amelyet a warwicki kutatás feltárt Magyarországon még nagyobb, mint a brit szigeteken. Azaz a jobb alvásra törekvéssel és a jobb alvást elősegítő programokkal igen jelentős mértékben emelhető volna a magyar lakosok jólléte. Ha nagyon szolid becsléssel az alváshiány okozta veszteségeket a GDP 1,5 százalékára tesszük, akkor egy kis javulással is tízmilliárdokat takaríthatnánk meg, és több boldogabb, aktívabb, koncentráltabb embert láthatnánk magunk körül.
Mit tehetünk mi magunk a jobb alvásért?
- A kiegyensúlyozott és fegyelmezett viselkedés segít elkerülni a konfliktusokat, ami a stressz egyik fő forrása. Így tartósan elfogadható érzelmi intervallumon belül mozoghatunk, vagyis az alváshoz sem kell lenyugtatnunk magunkat.
- Határozzuk meg és tartsuk fontosnak az elalvás előtti és az alvás utáni rutinokat, mivel közvetlenül befolyásolják az alvás és a rá következő nap minőségét!
- Tartsunk technikai szüneteket a nap folyamán: jutalmazzuk ezzel magunkat, és tartsuk karban testünket és elménket!
- Keljünk fel korábban , mint amire szükségünk van! Töltsünk 90 percet azzal, hogy felkészülünk az előttünk álló napra!
- Szálljunk le a telefonról! Mielőtt elküldenénk az első szöveges üzenetet vagy válaszolnánk egy e-mailre, emeljük meg az éberségünk szintjét.
- Menjünk át melegről hűvösebb helyre, mert ez elősegíti a testhőmérséklet természetes csökkenését, ami hozzájárul a jó alváshoz! Egy gyors meleg zuhany és a hűvösebb alvási környezet segít.
- Tegyünk rendet a hálószobánkban és az elménkben, mielőtt nyugovóra térünk!
- Óvatosan bánjunk a fénnyel: ne szüntessük meg a teljes világítást egycsapásra, hanem fokozatosan csökkentsük, amíg ágyba bújunk!