A séta meglepő hatása a cukorbetegségre

Van-e rosszabb az egészségünkre nézve, ha teli hassal leheveredünk a kanapéra, és elmerülünk a tévézésben? Ha ilyenkor inkább könnyű sétára indulunk, nagyon jót teszünk magunkkal.

Mielőtt nem volt tévé meg számítógép, az emberek vacsora után nem feküdtek el a kanapén, mert ez önmagában meglehetősen unalmas tevékenység, hanem elmentek sétálni, amely hozzájárult a napi relaxációhoz és a jobb emésztéshez . Erre az esti korzózásra még a ma élő idősebb generáció tagjai is jól emlékezhetnek, illetve vannak még helyek, például Olaszország, ahol ennek a szokásnak évszázados hagyományai vannak. Loretta DiPietro, a George Washington Egyetem közegészségügyi karának professzora erre tekintettel is indított kutatást a jól időzített séták hatásának kiderítésére.

séta
Vacsora utáni séta Itáliában. Ezt a hasznos szokást érdemes lenne meghonosítanunk.

Az összegyűlt adatokból arra a következtetésre jutott, hogy amikor a 2-es típusú cukorbetegség kockázatának kitett idősebb felnőttek étkezés után 15 percig sétáltak a futópadon, az elkövetkező pár órában kisebb kiugrásokat mutatott a vércukorszintjük . Pontosabban a kutatók úgy találták, hogy ezek az étkezés (főleg vacsora) utáni rövid séták még hatékonyabban csökkentik a vércukorszintet, mintha reggel vagy délután 45 percet gyalogolnánk - írja a Time magazin .

Tíz perc séta meglepő hatással

Az ember anyagcseréje úgy zajlik, hogy az emésztőrendszer átalakítja a táplálékot glükózzá, amely az egyik legfontosabb energiaforrás, így étkezés után a glükóz elárasztja a véráramot. Hogy a sejtek felvehessék az üzemanyagul szolgáló glükózt, a szervezetnek különféle hormonokra, elsősorban inzulinra van szüksége. De akiknek már csökkent az inzulintermelő képességük, illetve már cukorbeteggé váltak, azok vérében túl sok glükóz maradhat, ami szívbetegséghez, stroke -hoz, vesebetegséghez és más egészségi problémákhoz vezethet.

DiPietro felhívta a figyelmet rá, hogy különösen az idősebbeknél jelentkezik olyan probléma, hogy az étkezés következtében történő inzulinkiválasztás általában később jelentkezik a nap folyamán. Sokaknál a vacsora a legnagyobb étkezés, utána pedig már csak ülnek vagy fekszenek. Vércukorszintjük így nagyon magasra emelkedhet és órákon át magas is maradhat. Pedig ahhoz, hogy a glükózt sikerüljön kivezetni a vérkeringésből , meg kellene mozgatni az izmokat, amihez a glükózon alapuló energiatermelés szükséges. Egy 2016-os tanulmány már kimutatta, hogy a 2-es típusú cukorbetegséggel küzdők az étkezés után tett mindössze 10 perces sétával jelentősen segítették a vércukorszintjük szabályozását. De a vacsora után végzett mozgás akkor is sokkal hatásosabbnak látszott.

A magas vércukorszintek elleni fellépés mellett az étkezés utáni mozgás az emésztést is segíti. A mozgás serkenti a perisztaltikus mozgást, azaz a bélnek azt a tevékenységét, amellyel a tápanyagot továbbítja az emésztőrendszeren keresztül. Sheri Colberg-Ochs, az Old Dominion Egyetem diabéteszkutatója vizsgálatai során már kimutatta, hogy a vércukorszint szabályozásában az étkezés utáni séta sokkal hatékonyabb, mint egy étkezés előtti.

Az emésztés sebessége

De más tanulmányok is megerősítették, hogy a gyaloglás segít lerövidíteni az időt, ameddig az étel eljut a gyomortól a vékonybélbe, ami elősegítheti a jóllakottságot az étkezés után. Vannak olyan bizonyítékok is, amelyek az ilyen típusú gyorsabb emésztést összekapcsolják a kevesebb gyomorégéssel és egyéb refluxos tünetek mérséklődésével is.

A gyaloglás nem az egyetlen olyan étkezés utáni mozgásforma, amely ezeket az előnyöket hordozza. A rezisztenciagyakorlatok (például a gumikötelezés) vagy az aerob testmozgás is hasonló hatást gyakorol a vércukorszint csökkentésére. Elhízott és 2-es típusú cukorbetegek esetében a vacsora után 45 perccel végzett súlyzózás rövid ideig a triglicerid- és vércukorszintet is csökkenti a Missouri Egyetem vizsgálatai szerint.

Világszerte egyre növekszik a 2-es típusú cukorbetegek száma. Fontos azonban, hogy a kórkép kialakulásában életmódbeli tényezők is jelentős szerepet játszanak, így sokat tehetünk a megelőzésért például azzal, hogy megfelelő testmozgást végzünk a mindennapokban. Részletek!

De ha az étkezés utáni edzésről van szó, a több nem feltétlenül jobb. Vannak ugyanis bizonyítékok arra is, hogy étkezés után a túl erőteljes gyakorlatozás késleltetheti az emésztést. Ennek oka, hogy az edzés miatt az izmok felé terelődik a véráram, az emésztőtraktusnak viszonylag kevesebb jut Colberg-Ochs szerint. Az étkezés utáni fizikai aktivitást célzó kutatások többsége azt bizonyítja, hogy a mérsékelt intenzitás - a gyors séta vagy a kerékpározás - a legjobb. De minden mozgás jobb mint a tespedés.

Ami az időzítést illeti, a testmozgást az étkezés után egy órán belül érdemes lefolytatni - minél előbb, annál jobb. Colberg-Ochs szerint a glükóz szintje a vérben 72 perccel az étkezés után jut a csúcsra, és ezt megelőzendő kell mozogni. Még egy gyors, 10 perces séta is megéri. Az eddig említetteken kívül ugyanis ez alacsonyabb vérnyomást és a depresszió kockázatának csökkenését is segítheti. Aki például kutyát tart , este vacsora után vigye ki sétálni. De ha nincs mit megsétáltatni, akkor is érdemes az itáliai életérzést kiteljesíteni, vagyis az olaszokat nemcsak a mediterrán étrendben, hanem a vacsora utáni sétában is követni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +12 °C
Minimum: -2 °C

A pára, köd (itt-ott lassabb) feloszlása után napos időben lesz részünk fátyolfelhőkkel. Csapadék nem alakul ki. A légmozgás legfeljebb Sopronnál élénkül meg. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között alakul. Késő estére -3 és +6 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra napközben nem kell számítani az előrejelzések szerint.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra